LA LIGA

Νίκησε τη Λεβάντε και μείωσε στον πόντο από την 3η θέση η Βαλένθια

Η Βαλένθια επικράτησε της Λεβάντε με 3-0 και έφτασε τους 65 πόντους, έναν λιγότερο από την Ατλέτικο Μαδρίτης, εκμεταλλευόμενοι την ισοπαλία των Μαδριλένων με την Μάλαγα. (VIDEO)

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Ατλέτικο Μαδρίτης με την Μάλαγα εκτός έδρας η Βαλένθια η οποία επικράτησε της Λεβάντε με 3-0 με δυο τέρματα από το πρώτο ημίχρονο και μείωσε στον πόντο την διαφορά από την 3η θέση και ενώ απομένουν επτά αγωνιστικές μέχρι το φινάλε.

Οι "νυχτερίδες" μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήραν το προβάδισμα στο σκορ από το 16' όταν ο Παρέχο έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Αλκάθερ με κεφαλιά νίκησε τον Βύντρα στον αέρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 36' έφτασαν στο δεύτερο τέρμα τους με τον Φεγκουλί να νικάει και πάλι με το κεφάλι τον γκολκίπερ της Λεβάντε μετά από σέντρα του Ορμπάν από τα αριστερά.

Παρά τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων το 2-0 παράμενε μέχρι που ήρθαν οι καθυστερήσεις και ο Νεγκρέδο ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με ένα πανέμορφο γυριστό σουτ έξω από την περιοχή.

Η Βαλένθια πήρε το γειτονικό ντέρμπι και πρόσθεσε τρεις σημαντικούς πόντους στο σακούλι της ενώ η Λεβάντε έμεινε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Να σημειώσουμε ότι για τους φιλοξενούμενους ξεκίνησε ως βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς ο Βύντρα ενώ αγωνίστηκαν και οι Ελ Ζαρ, Σιμάο και Ίβανσιτς.

Βαλένθια: Άλβες, Κανσέλο, Μουσταφί, Βέζο, Ορμπάν, Φουέγο, Φεγκουλί (66' Μπαραγκάν), Γκόμες (66' Ντε Πάουλ, Ροντρίγκο, Παρέχο, Αλκάθερ (73' Νεγκρέδο)

Λεβάντε: Μαρίνο, Μοράλες, Βύντρα, Ραμίς, Τόνιο (46' Ιβάν), Ελ Ζαρ (58' Ούτσε), Μάρι, Σιμάο, Ίβανσιτς (74' Ρούμπεν Γκαρσία), Μπαράλ, Κασαντεσούς.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Μεγάλο Σάββατο

Ρεάλ - Έιμπαρ 3-0 (21' Ρονάλντο, 31' Τσιτσαρίτο, 83' Χεσέ)

Μάλαγα - Ατλέτικο 2-2 (38' αυτ. Τόρες, 71' Σαμουέλ / 25', 78' Γκριεζμάν)

Σεβίλλη - Μπαρτσελόνα 2-2 (37' Μπανέγα, 84' Γκαμεϊρό / 14' Μέσι, 30' Νεϊμάρ)

Αλμερία - Γρανάδα 3-0 (45', 87', 59' Εσπινόσα)

Θέλτα - Ράγιο Βαγιεκάνο 6-1 (6', 37' Λαριβέι, 21', 40', 51', 56' Μίνα / 1' Μανούτσο)

Κυριακή του Πάσχα

Χετάφε - Βιγιαρεάλ 1-1 (64' Κάστρο / 52' (πεν.) Ούτσε)

Εσπανιόλ - Μπιλμπάο 1-0 (40' Σέρχιο Γκαρθία)

Σοθιεδάδ - Ντεπορτίβο 2-2 (33' (πεν.) Τσάβι Πριέτο, 57' Κάστρο / 40' Λούκας, 78' Τοτσέ

Κόρδοβα - Έλτσε 0-2 (41' Ρόκο, 68' Πάσαλιτς)