ΣΚΩΤΙΑ

Γκολ Σαμαράς, ντεμπούτο Οικονόμου

Ο Βαγγέλης Οικονόμου έκανε ντεμπούτο με την Ρος Κάουντι, ενώ ο Γιώργος Σαμαράς σκόραρε για 4η φορά στην φετινή Premier League και η Σέλτικ νίκησε 4-1 την Χαρτς (videos)

Η Σέλτικ νίκησε με 4-1 την Χαρτς στο "Σέλτικ Παρκ" με τον Γιώργο Σαμαρά να σκοράρει για 4η φορά φέτος στο πρωτάθλημα.

Ο Έλληνας επιθετικός έκανε το 2-0 στο 12ο λεπτό, ενώ δύο γκολ πέτυχε ο Χάρι Χούπερ, φτάνοντας τα 11 στην Premier League.

Το ντεμπούτο του Οικονόμου

Με τον Βαγγέλη Οικονόμου στην 11άδα η Ρος Κάουντι πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Σεντ-Μίρεν.

Ο Έλληνας αμυντικός έκανε ντεμπούτο με την νέα του ομάδα και αγωνίστηκε καθ'όλη την διάρκεια, ενώ αυτό ήταν το πρώτο του ματς για φέτος, καθώς δεν είχε παίξει ούτε λεπτό με τον Ατρόμητο μετά το καλοκαίρι.

Το "διπλό" αυτό είναι σπουδαίο για την Ρος Κάουντι, καθώς είναι προτελευταία και πλησίασε στον έναν βαθμό την Σεντ-Μίρεν, έχοντας μάλιστα και δύο ματς λιγότερα.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Σεντ-Μίρεν - Ρος Κάουντι 1-4 (50' Τόμπσον / 22' Μπρίτεν, 67' Μόροου, 71' και 74' Σπρόουλ)

Σέλτικ - Χαρτς 4-1 (2' και 84' Χούπερ, 12' Σαμαράς, 90' Νουινουί / 69' Χολτ)

Χιμπέρνιαν - Νταντί 1-1 (49' Γκρίφιθς / 8' Μπέιρντ)

Ινβερνές - Αμπερντίν 3-0 (53' Σίνι, 61' και 78' ΜακΚέι)

Κιλμάρνοκ - Νταντί Γιουνάιτεντ 2-3 (18' και 90' Πασκάλι / 43', 63' και 88' Τζόνι Ράσελ)

12. Νταντί 13

*ένα ματς λιγότερο Σέλτικ, Νταντί Γιουνάιτεντ, Κιλμάρνοκ, Νταντί, Ινβερνές, Χαρτς και δύο ματς λιγότερα η Ρος Κάουντι