ΣΚΩΤΙΑ

Έκανε το καθήκον της η Σέλτικ

Η Σέλτικ δυσκολεύτηκε εκτός έδρας απέναντι στη Σεντ Μίρεν, ωστόσο κατάφερε να τη νικήσει με 2-0, χάρη στα γκολ των Φόρεστ και Γιόχανσεν. (VIDEOS)

Δυσκολότερα του αναμενομένου, πέρασε η Σέλτικ από την έδρα της Σεντ Μίρεν. Η μαζική άμυνα των γηπεδούχων δημιούργησε προβλήματα στη Σέλτικ, που χρειάστηκε τα γκολ των Φόρεστ και Γιόχανσεν για να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το "Σεντ Μίρεν Παρκ".

Η Σέλτικ πίεζε από την έναρξη της αναμέτρησης, έχοντας ως κύριο εκφραστή των προσπάθειών της, τον Κόμονς. Η γηπεδούχοι, ωστόσο, αμυνόταν μαζικά και δεν άφηναν χώρο και χρόνο για επίθεση στους ποδοσφαιριστές της Σέλτικ, οι οποίοι μπλοκαρίστηκαν αρκετά.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να λύσουν το γόρδιο δεσμό της άμυνας της Σεντ Μίρεν, στο 64ο λεπτό, με το γκολ του Τζέιμς Φόρεστ. Ο Γιόχανσεν στο 79ο λεπτό, απλά διαμόρφωσε το τελικό 2-0, διασκεδάζοντας τους φόβους των οπαδών της Σέλτικ, πάνω από το "Σεντ Μίρεν Παρκ". Ακόμη πιο δύσκολη η παραμονή για τη γηπεδούχο ομάδα.

Η σύνθεση της Σέλτικ: Γκόρντον, Μάθιους (65' Εμουόμπο), Φαν Ντάικ, Ντινάιερ, Ισαγκίρε, Μπράουν, Γιόχανσεν, Φόρεστ, Κόμονς (72' Μακέι - Στίβεν), Άρμστρονγκ (66' Μπάιτον), Στόουκς