ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Τα κατάφερε η Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ έκανε ανατροπή στα τελευταία λεπτά και πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με το 2-1 επί της Ζιλ Βισέντε στην Λισαβόνα (videos)

Η Σπόρτινγκ δυσκολεύτηκε αφάνταστα, αλλά κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της Ζιλ Βισέντε στην Λισαβόνα και να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα στην 4η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 6' από το τέρμα του Λουίς Κάρλος, αλλά κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να κάνουν την ανατροπή.

Ο Ντιέγκο Καπέλ ισοφάρισε στο 75' και ο Ρίκι φαν Βόλφσβινκελ χάρισε την παρθενική νίκη στην Σπόρτινγκ στο 85', ενώ στο 88' αποβλήθηκε ο Ζακαριά Λαμπιάντ.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ...

Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Σαντάο (61' Καρίγιο), Ρόχο, Εμιλιάνο Ινσούα, Ρινάουντο, Ιζμάιλοβ, Ντιέγκο Καπέλ, Πράνιτς (39' Λαμπιάντ), Βαλεντίν Βιόλα (74' Χεφρέν), Φαν Βόλφσβινκελ.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μορεϊρένσε - Γκιμαράες 0-1 (59' Άντι)

Σάββατο

Πόρτο - Μπέιρα-Μαρ 4-0 (32' Τζάκσον Μαρτίνες, 37' Σιλβέστρε Βαρέλα, 47' Χάμες Ροντρίγκες, 71' Μάικον)

Κυριακή

Σετούμπαλ - Ολιανένσε 1-0 (47' πεν. Μεγιόνγκ Ζε)

Νασιονάλ - Πάσος Φερέιρα 3-3 (4' Κλαουντεμίρ, 48' Ματέους, 67' Μανουέλ ντε Κόστα / 44' Μανουέλ Ζοζέ, 87' Βίτορ, 92' Σίσερο)

Μπράγκα - Ρίο Άβε 4-1 (45' και 69' Έντερ, 63' Ρούμπεν Αμορίμ, 75' πέν. Κουστόντιο / 53' Εντιμάρ Φράγκα)

Ακαντέμικα - Μπενφίκα 2-2 (26' πέν. Σαλίμ Σισέ, 69' πέν. Ουίλσον Εντουάρντο / 51' Όσκαρ Καρντόσο)

Δευτέρα

Εστορίλ - Μαρίτιμο 3-1 (28', 37' και 61' Λουίς Λεάλ / 79' Αντίλσον)

Σπόρτινγκ - Ζιλ Βισέντε 2-1 (75' Ντιέγκο Καπέλ, 85' Φαν Βόλφσβινκελ / 6' Λουίς Κάρλος)