ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Stop από Αρτούρ, νίκη η Μπενφίκα

Ο Αρτούρ έπιασε πέναλτι στο 10ο λεπτό και η Μπενφίκα νίκησε με 2-0 την Πάσος Φερέιρα στην πρεμιέρα του πορτογαλικού πρωταθλήματος (videos)

Η Μπενφίκα ψάχνει τερματοφύλακα, αλλά ο Αρτούρ την οδήγησε στη νίκη με 2-0 επί της Πάσος Φερέιρα στην πρεμιέρα, καθώς έπιασε πέναλτι του Μανουέλ Ζοζέ στο 10ο λεπτό.

Ο Μάξι Περέιρα άνοιξε το σκορ για τους "αετούς" στο "Εστάντιο ντα Λουζ" και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Εντουάρντο Σάλβιο στο 72'.

Η σύνθεση της Μπενφίκα...

Αρτούρ, Μέξι Περέιρα, Λουιζάο, Ζαρντέλ, Ελιζέου, Ρούμπεν Αμορίμ, Ένσο Πέρες (43' Χάρα), Γκαϊτάν, Σάλβιο, Ταλίσκα (73' Αντρέ Αλμέιδα), Λίμα (87' Όλα Τζον).

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Πόρτο - Μαρίτιμο 2-0 (11' Ρούμπεν Νέβες, 94' Τζάκσον Μαρτίνες)

Σάββατο

Ζιλ Βισέντε - Γκιμαράες 1-3 (87' Εβάλντο / 37' και 82' Ερνάνι, 60' Μπέρναρντ Μένσα)

Ακαντέμικα - Σπόρτινγκ 1-1 (91' Ραφαέλ Λόπες / 15' Καρίγιο)

Κυριακή

Νασιονάλ - Μορεϊρένσε 0-1 (80' Ραμόν Καρντόσο)

Ρίο Άβε - Σετούμπαλ 2-0 (53' Ντιέγκο Λόπες, 77' Μαρσέλο)

Πεναφιέλ - Μπελενένσες 1-3 (33' πέν. Ζοάο Μαρτίνς / 6' Στούρζεον, 50' Ντεϊβέρσον, 95' Μιγκέλ Ρόζα)

Μπράγκα - Μποαβίστα 3-0 (1' Πέδρο Τίμπα, 46' Ρούμπεν Μικαέλ, 83' πέν. Έντερ)

Μπενφίκα - Πάσος Φερέιρα 2-0 (15' Μάξι Περέιρα, 72' Σάλβιο)