ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

"Πεντάρα" της Πόρτο στη Μαρίτιμο

JC103. Porto (Portugal), 02/11/2012 .- FC Porto's Colombian player Jackson Martinez (C) celebrates after scoring against Maritimo during the Portuguese First League soccer match between FC Porto and Maritimo at the Dragao stadium in Porto, Portugal, 02 November 2012. EFE/EPA/JOSE COELHO EFE

Η Πόρτο φιλοδώρησε με πέντε γκολ τη Μαρίτιμο στο "Ντραγκάο" και έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Από δύο γκολ οι Κολομβιανοί Μαρτίνες και Ροντρίγκες (video)

Σόου προσέφεραν οι δύο Κολομβιανοί της Πόρτο, Τζάκσον Μαρτίνες και Χάμες Ροντρίγκες, οι οποίοι πέτυχαν από δύο γκολ στο εμφατικό 5-0 επί της Μαρίτιμο.

Οι "δράκοι" προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μαρτίνες, ενώ στο 35' ο Σιλβέστρε Βαρέλα πέτυχε με εξαιρετικό γκολ το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μαρτίνες και πάλι έκανε το 3-0, για να γράψει το τελικό σκορ με δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά (72'-77') ο Ροντρίγκες.

Να σημειωθεί ότι ο Μαρτίνες ξεπέρασε το ρεκόρ του Χουλκ, καθώς σκόραρε για 7ο συνεχόμενο παιχνίδι, ενώ έμεινε μόνος στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερς με 8 γκολ.

Έτσι, η ομάδα του Βίτορ Περέιρα σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, τρεις βαθμούς μακριά από την Μπενφίκα, η οποία όμως έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

ΠΟΡΤΟ: Έλτον (74' Φαμπιάνο), Οταμέντι, Μανγκαλά, Ντανίλο, Μάικον (32' Μπα), Γκονσάλες, Μοουτίνιο, Φερνάντο (28' Ντεφούρ), Βαρέλα, Μαρτίνες, Ροντρίγκες

ΜΑΡΙΤΙΜΟ: Φερέιρα, Μπριγκέλ, Γκιλιέρμε, Ρομπέρζ, Ρούμπεν, Μιράντα, Λουίζ (70' Σιμάο), Σεμέντο (46' Όλμπερνταμ), Σάμι (46' Φιντέλις), Ντίας, Έλντον

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 02/11

Πόρτο - Μαρίτιμο 5-0 (4', 59' Μαρτίνες, 35' Βαρέλα, 72', 77' Ροντρίγκες)

16. Μπέιρα-Μαρ 3

*δείτε αναλυτική βαθμολογία ΕΔΩ, επιλέγοντας ποδόσφαιρο, Πορτογαλία, 1η κατηγορία