ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Νέα νίκη για τη Σπόρτινγκ του Φερέιρα

Δύο στα δύο για τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο πρωτάθλημα με τον Ζεσουάλντο Φερέιρα στον πάγκο της, αφού νίκησε με 1-0 την Μπέιρα-Μαρ. Φοβερό φινάλε με ένα χαμένο πέναλτι για κάθε ομάδα! (video)

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς στην Primeira Liga (και τρίτη συνολικά) πέτυχε στον πάγκο της Σπόρτινγκ Λισαβόνας ο Ζεσουάλντο Φερέιρα.

Οι πρωτευουσιάνοι νίκησαν δύσκολα με 1-0 την Μπέιρα-Μαρ, χάρη στο γκολ που πέτυχε η "χρυσή" αλλαγή του Πορτογάλου, ο Αντρέ Καρίγιο, μόλις τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Το φινάλε της αναμέτρησης ήταν εντυπωσιακό, καθώς και οι δύο ομάδες έχασαν από ένα πέναλτι. Αρχικά, στο 89', ο Ρέγκο κράτησε ζωντανούς τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις. Ωστόσο, ο Πατρίσιο ήταν ο ήρωας για την ομάδα του, αφού απέκρουσε στο 90'+4, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Πατρίσιο, Μπουλαρούζ, Ινσούα, Μ. Λόπες, Ρόχο (86' Ξαντάο), Σίλβα, Καπέλ, Ρινάουντο, Λαμπιάντ (78' Ζεζίνιο), Φαν Βόλφσβινκελ, Χέφρεν (59' Καρίγιο)

ΜΠΕΪΡΑ-ΜΑΡ: Ρέγκο, Ζάιμε, Μορέιρα (65' Μπατατίνια), Σασό, Φλεριβάλ, Ρούμπεν, Σαμπάιο, Πετρολίνα, Ντίας, Ε. Λόπες, Σερζίνιο (45' Αλ-Σεχρί, 64' Ν. Λόπες)

* Κόκκινη κάρτα ο Ζάιμε στο 88'

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 18/01

Σπόρτινγκ - Μπέιρα-Μαρ 1-0 (63' Καρίγιο)

*ματς λιγότερο Πόρτο και Σετούμπαλ

*δείτε αναλυτική βαθμολογία ΕΔΩ, επιλέγοντας ποδόσφαιρο, Πορτογαλία, 1η κατηγορία