ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Με χατ-τρικ Μήτρογλου η Μπενφίκα

Με τον Κώστα Μήτρογλου να κάνει χατ-τρικ και να σκοράρει για πέμπτο διαδοχικό ματς στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, η Μπενφίκα συνέτριψε με 5-0 την Μπελενένσες και πέτυχε την 7η διαδοχική της νίκη. (VIDEO)

Ασταμάτητος ο Κώστας Μήτρογλου, ασταμάτητη και η Μπενφίκα. Ο 27χρονος διεθνής Έλληνας επιθετικός άνοιξε το σκορ, στο "Ρεστέλο" κόντρα στην Μπελενένσες, στο 41ο λεπτό με κεφαλιά.

Οι "αετοί" της πορτογαλικής πρωτεύουσας διεύρυναν το προβάδισμά τους με το Βραζιλιάνο επιθετικό, Ζόνας, στο 53'. Αυτό ήταν το 22ο γκολ για τον Ζόνας, ο οποίος φιγουράρει σταθερά πρώτος στον πίνακα των σκόρερς.

Και μετά, πάλι Μήτρογλου. Ο "Mitrogolo" ολοκλήρωσε ιδανικά την εξαιρετική ομαδική προσπάθεια της Μπενφίκα, διαμορφώνοντας το 3-0. Και δεν σταμάτησε εκεί. "Ξαναχτύπησε" στο 76ο λεπτό, "υπογράφοντας" το 4-0 στο "Ρεστέλο". Το πέμπτο και τελευταίο γκολ, ήρθε από τον Ζόνας (δεύτερο του Βραζιλιάνου στην αναμέτρηση).

Πέμπτο διαδοχικό ματς της Primeira Liga στο οποίο σκοράρει ο διεθνής Έλληνας επιθετικός, έβδομη διαδοχική νίκη της Μπενφίκα στο πορτογαλικό πρωτάθλημα και δέκατη συνολικά αν υπολογίσει κανείς και τα ματς του Κυπέλλου της χώρας της Ιβηρικής χερσονήσου. Βασικός με την ομάδα της Λισαβόνας, αγωνίστηκε και ο Ανδρέας Σάμαρης.

Η σύνθεση της Μπενφίκα: Ζούλιο Σέζαρ, Αντρέ Αλμέιδα, Νίλσον-Λίντελοφ, Ζαρντέλ, Ελιζέου (69' Σίλβιο), Σάμαρης, Πίτσι (79' Καρσελά), Ρενάτο Σάντσες, Γκαϊτάν, Ζόνας, Μήτρογλου (84' Ταλίσκα)

Το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Μπελενένσες - Μπενφίκα 0-5 (41', 58', 76' Μήτρογλου, 53', 88' Ζόνας)

18. Τοντέλα 9

*στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

**στο Europa League ο 4ος και ο 5ος (ένας από Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων