ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

"Ίδρωσε" στο Εστορίλ η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με 2-0 στο Εστορίλ, αλλά χρειάστηκε γκολ του Λίμα στο 70' για να επικρατήσει με 3-2 (videos)

Μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας θα διατηρηθεί και μετά την 6η αγωνιστική η Μπενφίκα, καθώς νίκησε με 3-2 την Εστορίλ, εκτός έδρας.

Έκαναν πάντως τα εύκολα... δύσκολα οι αετοί, καθώς με δύο γκολ του Ταλίσκα στο 3ο και το 7ο λεπτό προηγήθηκαν με 2-0, αλλά χρειάστηκαν το τέρμα του Λίμα στο 70' για να πάρουν το "διπλό".

Ο Ταλίσκα έπιασε τον Τζάκσον Μαρτίνες της Πόρτο στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς (5 γκολ), ενώ η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League είχε μειώσει με Ντιόγκο Αμάντο στο 36', είχε ισοφαρίσει με Κλέμπερ στο 53', αλλά στο 66' είχε χάσει με κόκκινη κάρτα τον Καμπρέρα.

ΕΣΤΟΡΙΛ: Κίεσεκ, Μάνο, Γιοάν Ταβάρες, Μπρούνο Μιγκέλ, Ρούμπεν, Ντιόγκο Αμάντο, Φιλίπε Γκονσάλβες (79' Μπαμπάνκο), Καμπρέρα, Σεμπά, Κούκα (79' Μπαλμπόα), Κλέμπερ (63' Μπρούνο Λόπες).

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Αρτούρ, Μάξι Περέιρα, Λουιζάο, Ζαρντέλ, Ελιζέου, Ένσο Πέρες, Σάμαρης (69' Όλα Τζον), Σάλβιο, Γκαϊτάν, Ταλίσκα (62' Ντερλέι), Λίμα (93' Αντρέ Αλμέιδα).

*κόκκινη 66' Καμπρέρα

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σπόρτινγκ - Πόρτο 1-1 (2' Σίλβα / 56' αυτ. Σαρ)

Σάββατο

Εστορίλ - Μπενφίκα 2-3 (36' Ντιόγκο Αμάντο, 53' Κλέμπερ / 3' και 7' Ταλίσκα, 70' Λίμα)

Μπράγκα - Ρίο Άβε 3-0 (62' πέν. Ζε Λουίς, 73' Ρούμπεν Μικαέλ, 84' Πάρντο)

Κυριακή

Αρόουκα - Ακαντέμικα 0-1 (8' Ρούι Πέδρο)

Μαρίτιμο - Γκιμαράες 4-0 (6' Έντγκαρ Κόστα, 29' και 38' Φρανσέρζιο, 45' Μαάζου)

Μποαβίστα - Ζιλ Βισέντε 3-2 (15' Φιλίπε, 58' και 89' Άντερσον Καρβάλιο / 3' και 56' Νουάνκουο)

Μορεϊρένσε - Πεναφιέλ 0-0

Σετούμπαλ - Νασιονάλ 2-0 (20' Λουπέτα, 24' Μιγκέλ Πέδρο)