ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ένα βαθμό από τα προκριματικά του Champions League η Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ επικράτησε εκτός έδρας με 4-1 της Μορεϊρένσε και θέλει ένα βαθμό στα εναπομείναντα τέσσερα ματς για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League. (VIDEOS)

Ένα βήμα πιο κοντά στην έξοδο της στα προκριματικά του Champions League βρίσκεται η Σπόρτινγκ Λισαβόνας με την ομάδα του Νανί να επικρατεί εκτός έδρας με 4-1 της Μορεϊρένσε για την οποία αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά ο Αντρέ Σιμόες ο οποίος από το καλοκαίρι θα είναι παίκτης της ΑΕΚ.

Τα "λιοντάρια" μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 2' άνοιξαν το σκορ μετά από κοντινό πλασέ του Κάρλος Μανέ. Στο 34' ήρθε ο Μοντέρο ο οποίος με ωραίο γυριστό σουτ έκανε το 2-0 για την ομάδα του ενώ δυο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 36' ο Τανάκα έκανε το 3-0 και ουσιαστικά τελείωσε το ματς από το πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 44' με τον Λεάντρο αλλά το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με λιγοστές φάσεις και το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ καθώς ο Μοντέρο στο 85' έγραψε το τελικό 4-1.

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ: Μαραφόνα, Μαρσέλο Ολιβέιρα, Ντανιέλσον, Ελιζίο, Παουλίνιο, Ντιόγκο Κούνια, Αρσένιο (78' Άλεξ), Αντρέ Σιμόες, Λούκας (54' Ρόχας), Ζοάο Πέδρο (86' Ζέρσο Φερνάντες), Λεάντρο

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρούι Πατρίσιο, Ζέφερσον, Έβερτον, Σέντρικ, Πάουλο Ολιβέιρα, Κάρλος Μανέ, Νανί (84' Καπέλ), Αντρέ Μάρτινς (77' Αντριέν Σίλβα), Μοντέρο, Τανάκα (63' Ζοάο Μάριο), Ούιλιαμ

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπράγκα - Μπελενένσες 1-1 (86' Πέδρο Τίμπα / 15' Πελέ)

Σάββατο

Ακαντέμικα - Ζιλ Βισέντε 1-2 (27' πέν. Ρούι Πέδρο / 38' πέν. Ρούμπεν Ριμπέιρο, 67' πέν. Ρικάρντο Καντού)

Εστορίλ - Μαρίτιμο 1-1 (76' Φερναρντίνιο / 85' Μαρέγκα)

Ρίο Άβε - Γκιμαράες 1-1 (82' Ρενάν / 26' πέν. Χόναταν Άλβες)

Κυριακή

Αρόουκα - Πάσος Φερέιρα 1-3 (61' Ρούι Σαμπάιο / 31' και 81' Μπρούνο Μορέιρα, 84' Ουρτάδο)

Νασιονάλ - Πεναφιέλ 2-0 (17' Ζαϊναντίνε Ζούνιορ, 90' Τικίνιο)

Μπενφίκα - Πόρτο 0-0

Μποαβίστα - Σετούμπαλ 0-0

Δευτέρα

Μορεϊρένσε - Σπόρτινγκ 1-4 (44' Λεάντρο/2' Κάρλος Μανέ, 34'-85' Μοντέρο, 36' Τανάκα