ΙΤΑΛΙΑ

Η Μίλαν το Supercoppa, στα πέναλτι τη Γιουβέντους

Μίλαν

Μετά από πέντε χρόνια, η Μίλαν πανηγυρίζει ένα τρόπαιο. Οι "ροσονέρι" επικράτησαν στα πέναλτι της Γιουβέντους με 4-3 κι ενώ τα γκολ των Κιελίνι και Μποναβεντούρα κράτησαν ισόπαλο το παιχνίδι για 120'. Μοιραίος ο Ντιμπάλα, λυτρωτής ο 17χρονος Ντοναρούμα.

Η Μίλαν επέστρεψε στα τρόπαια, επικρατώντας στα πέναλτι με 4-3 της Γιουβέντους, σε έναν συναρπαστικό αγώνα για το Supercoppa που διεξήχθη στην Ντόχα του Κατάρ. Μετά από το 1-1 του κανονικού αγώνα και της παράτασης, οι Μάριο Μάντζουκιτς και Πάουλο Ντιμπάλα στάθηκαν μοιραίοι και ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα έβαλε το... χεράκι του για τον πρώτο τίτλο των "ροσονέρι" από το 2011.

Η Γιουβέντους ήταν πιο δυνατή στα πρώτα λεπτά και είχε αρκετές τελικές προσπάθειες, απέναντι σε μία κακή αμυντική λειτουργία από τους "ροσονέρι". Στο 18ο λεπτό, μία προσπάθεια του Τζιόρτζιο Κιελίνι έφερε το 1-0 για τους τύποις γηπεδούχους, που εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ τους.

Όταν ο ρυθμός έπεσε, οι σέντρες του Σούσο προκάλεσαν προβλήματα στους "μπιανκονέρι", που αγωνίστηκαν δίχως τον τραυματία Λεονάρντο Μπονούτσι. Σε μία τέτοια φάση στο 38', ο Τζιάκομο Μποναβεντούρα έπιασε μία γυριστή κεφαλιά και νίκησε τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν (έφτασε τις 600 συμμετοχές με τη Γιουβέντους), γράφοντας το 1-1.

Στο 2ο ημίχρονο, η Γιουβέντους δεν έβρισκε τρόπο να προσεγγίσει με αξιώσεις την περιοχή των Μιλανέζων. Ο Σούσο συνέχισε να βγάζει σέντρες από δεξιά, ακόμα και με αντίπαλο τον Πατρίς Εβρά (ο Άλεξ Σάντρο τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 1ο ημίχρονο).

Στο 57ο λεπτό, ο Αλέσιο Ρομανιόλι είχε κεφαλιά στο δοκάρι μετά από κόρνερ, ενώ ένα δυνατό σουτ του Σάμι Κεντίρα ήταν η καλύτερη στιγμή των νταμπλούχων Ιταλίας. Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι απέσυρε τον Μίραλεμ Πιάνιτς για χάρη του Πάουλο Ντιμπάλα και ο Αργεντινός με δύο σουτ απείλησε τον Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα.

Ο Σούσο παρέμεινε μόνιμη πηγή κινδύνου, όμως, και στο 83' έδιωξε εξ επαφής κεφαλιά του Κάρλος Μπάκα. Ο Κολομβιανός στάθηκε μοιραίος στις καθυστερήσεις με κεφαλιά στην οποία ήταν αμαρκάριστος και συνέχισε να χάνει ευκαιρίες και στην παράταση και μάλιστα προ κενής εστίας, όταν καθυστερήσεις στο ριμπάουντ μετά από επέμβαση του Μπουφόν.

Το 1ο ημίχρονο της παράτασης είχε ρυθμό, είχε αλλαγές για τη Μίλαν, με τη Γιουβέντους να έχει ολοκληρώσει τις δικές της από το 78', αλλά οι πιο "φρέσκοι" παίκτες του Βιντσέντζο Μοντέλα δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω.

Στο 2ο μέρος, οι παίκτες της Γιουβέντους έκλεισαν τους "ροσονέρι" στα καρέ τους, αλλά η ο Ντιμπάλα έχασε μία μεγάλη ευκαιρία για να δώσει το τρόπαιο στη "γηραιά κυρία".

Η λύση δόθηκε στα πέναλτι. Ο Μπουφόν έπιασε το πρώτο, σε εκτέλεση του Τζιανλούκα Λαπαντούλα, ωστόσο Μάριο Μάντζουκιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι αμέσως μετά. Τη λύση έδωσε ο Ντοναρούμα, ο οποίος με επέμβαση στο τελευταίο πέναλτι της Γιουβέντους με εκτελεστή τον Ντιμπάλα, έδωσε τη δυνατότητα στον Μάριο Πάσαλιτς να κάνει το 4-3 και να δώσει το τρόπαιο στους "ροσονέρι", το τελευταίο της εποχής Σίλβιο Μπερλουσκόνι.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Ρουγκάνι, Κιελίνι, Σάντρο (33' Εβρά), Κεντίρα, Μαρκίζιο, Στουράρο (79' Λεμινά), Πιάνιτς (67' Ντιμπάλα), Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε (102' Αντονέλι), Παλέτα, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Κούτσκα, Λοκατέλι (74' Πάσαλιτς), Μπερτολάτσι, Σούσο, Μπάκα (102' Λαπαντούλα), Μποναβεντούρα