SERIE A

Όλα ανοι-Χ-τά

Η Ρόμα, αν και με αριθμητικό μειονέκτημα μετά την αποβολή του Βασίλη Τοροσίδη, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 τη Γιουβέντους και να μην αφήσει να τελειώσει στο "Ολίμπικο", η μάχη για το πρωτάθλημα.

Ρόμα και Γιουβέντους φοβόντουσαν η μία την άλλη με το παιχνίδι των στο πρώτο ημίχρονο να είναι διστακτικό, και ιδιαίτερα τακτικό, ενώ οι φάσεις μπροστά από Ντε Σάνκτις και Μπουφόν, ελάχιστες.

Στο 62ο λεπτό ο διαιτητής απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Βασίλη Τοροσίδη, αφήνοντας τους "τζαλορόσι" με αριθμητικό μειονέκτημα. Η αποβολή είναι άδικη για τον Έλληνα αμυντικό, αλλά ο ρέφερι φαίνεται να πλανήθηκε από την ταχύτητα της φάσης.

Ο Κάρλος Τέβες εκτέλεσε μαεστρικά υποκαθιστώντας τον απόντα Πίρλο το φάουλ - στη φάση της αποβολής του Βασίλη Τοροσίδη - και άνοιξε το σκορ για τη Γιουβέντους.

Ωστόσο, η ομάδα του Ρούντι Γκαρθία που ξεκίνησε βασικούς και τους άλλους δύο Έλληνες (Κώστα Μανωλά και Χοσέ Χολέμπας) βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έφθασε στην ισοφάριση με τον Σεϊντού Κεϊτά.

Με την ισοπαλία του "Ολίμπικο", διατηρείται η διαφορά των εννιά βαθμών μεταξύ της πρώτης Γιουβέντους και της δεύτερης Ρόμα. Η "Γηραιά Κυρία" συνεχίζει να κρατά την τύχη του πρωταθλήματος στα χέρια της, καθώς η διαφορά είναι σημαντική και δύσκολο να ανατραπεί.

Η Ρόμα, ωστόσο, κατάφερε με την ισοφάριση του Σεϊντού Κεϊτά να διατηρεί τις ελπίδες για ανατροπή της κατάστασης, αν και πλέον νιώθει έντονα την ανάσα της Νάπολι, που την ακολουθεί.

Ο Αργεντινός επιθετικός της Γιουβέντους, με το γκολ απέναντι στη Ρόμα, έφθασε τα 15 γκολ, ξεπέρασε τον Μάουρο Ικάρντι και βρέθηκε στην πρώτη θέση των σκόρερ.

ΡΟΜΑ: Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Γιανγκά-Εμ'Μπιουά, Μανωλάς, Χολέμπας, Ντε Ρόσι (73' Ναϊνγκολάν), Πιάνιτς, Σεϊντού Κεϊτά, Ζερβινιό, Λιάιτς (65' Φλορέντσι), Τότι (71' Ιτούρμπε).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (5-3-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ (91' Παντόιν), Μαρτίν Κάσερες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Μαρκίζιο, Βιντάλ, Ρομπέρτο Περέιρα, Τέβες, Μοράτα (83' Κομάν).