SERIE A

Ρεκόρ μέσα στη Ρώμη η Γιουβέντους

Με γκολ του Οσβάλντο στο 94' η Γιουβέντους νίκησε 1-0 την Ρόμα μέσα στο "Ολίμπικο" και έκανε ρεκόρ βαθμών. Η Μίλαν ηττήθηκε από την Αταλάντα με γκολάρα στο 95', έμεινε όμως ζωντανή για Europa League. Υποβιβάστηκαν Μπολόνια, Κατάνια και Λιβόρνο (videos)

Η Γιουβέντους υποχρέωσε την Ρόμα στην πρώτη της εντός έδρας ήττα, καθώς νίκησε μέσα στο "Ολίμπικο" με 1-0 χάρη σε γκολ του Πάμπλο Ντανιέλ Οσβάλντο στο 94ο λεπτό (πρώην παίκτης της Ρόμα)!

Έκανε μάλιστα ρεκόρ συγκομιδής βαθμών στην ιστορία της Serie A, φτάνοντας τους 99 (η Ίντερ είχε 97 το 2006-2007), έτσι με ένα ματς να απομένει μπορεί να σπάσει το... φράγμα των 100.

Ο Βασίλης Τοροσίδης ήταν βασικός και στο πρώτο ημίχρονο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς νωρίτερα είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του, ενώ ο Έλληνας άσος είχε και μία σπουδαία ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο.

Ευρωπαϊκή ζημιά για Μίλαν

Χάρη σε φοβερό γκολ του Μπριέντζα στο 95' η Αταλάντα έκανε ανατροπή και νίκησε με 2-1 την Μίλαν στο Μπέργκαμο, αλλά τελικά δεν έμειναν οριστικά εκτός Ευρώπης οι "ροσονέρι", καθώς η Τορίνο απέτυχε να νικήσει την Πάρμα (1-1).

Η ομάδα του Κλάρενς Ζέεντορφ προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Μπελίνι στο 51', ο Ντένις ισοφάρισε στο 68' και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 95' ο Μπριέντζα, ο οποίος είχε περάσει στο ματς στο 87'.

Η Τορίνο είναι στην 6η θέση, την τελευταία ευρωπαϊκή, με 56 βαθμούς και την τελευταία αγωνιστική παίζει με την Φιορεντίνα στην Φλωρεντία.

Η Πάρμα έχει 55 βαθμούς και παίζει εντός με την Λιβόρνο, ενώ Μίλαν και Βερόνα έχουν από 54 και παίζουν εντός με Σασουόλο και εκτός με Νάπολι, αντίστοιχα.

Υποβιβάστηκαν Μπολόνια, Κατάνια και Λιβόρνο

Η Κατάνια νίκη με 2-1 μέσα στη Μπολόνια, αλλά τελικά υποβιβάστηκαν αμφότερες μαζί με την Λιβόρνο, καθώς η Σασουόλο νίκησε την Τζένοα και η Κιέβο την Κάλιαρι, έτσι η τελευταία αγωνιστική είναι αδιάφορη στην ουρά.

Θυμίζουμε πως στην Κατάνια παίζει ο Σεμπαστιάν Λέτο και στην Μπολόνια οι Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και Παναγιώτης Κονέ.

Τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Βερόνα - Ουντινέζε 2-2 (14' Τόνι, 54' Χάλφρεντσον / 56' Ντι Νατάλε, 91' Μπαντού)

Ίντερ - Λάτσιο 4-1 (7' και 37' Παλάσιο, 34' Ικάρντι, 79' Ερνάνες / 2' Μπιάβα)

Κυριακή

Αταλάντα - Μίλαν 2-1 (68' πέν. Ντένις, 95' Μπριέντζα / 51' αυτ. Μπελίνι)

Μπολόνια - Κατάνια 1-2 (79' Μορλέο / 22' Μονσόν, 86' Μπερχέσιο)

Κάλιαρι - Κιέβο 0-1 (72' Νταϊνέλι)

Λιβόρνο - Φιορεντίνα 0-1 (57' Κουαντράδο)

Σασουόλο - Τζένοα 4-2 (16' και 89' Φλόρο Φλόρες, 66' Μπιοντίνι, 86' Νικόλα Σανσόνε / 40' Καλαϊό, 76' Τζιλαρντίνο)

Σαμπντόρια - Νάπολι 2-5 (30' Έντερ, 88' Βσόλεκ / 19' Ντουβάν Σαπάτα, 27' Ινσίνιε, 32' Καγιεχόν, 47' Χάμσικ, 61' αυτ. Μουστάφι)

Τορίνο - Πάρμα 1-1 (42' Ιμόμπιλε / 71' Μπιαμπιανί)

20. Λιβόρνο 25

*οι 3 πρώτοι Champions League (ο 3ος προκριματικά)

**4ος, 5ος και 6ος στο Europa League (καθώς Νάπολι & Φιορεντίνα που πήγαν τελικό Coppa Italia βγαίνουν Ευρώπη από το πρωτάθλημα)