SERIE A

Επτά γκολ στο Ολίμπικο και τρίποντο για τη Λάτσιο

Για την 25η αγωνιστική της Serie A, η Λάτσιο υποδέχθηκε την Βερόνα στο Ολίμπικο, με τους Ρωμαίους να επικρατούν με σκορ 5-2. Μείωσαν σε 3-2 από 3-0 οι φιλοξενούμενοι αλλά δεν μπόρεσαν την ολική ανατροπή. (video)

Η Βερόνα προερχόταν από ένα αήττητο σερί 5 αναμετρήσεων μπαίνοντας στην μάχη του Ολίμπικο κόντρα στη Λάτσιο για την 25η αγωνιστική της Serie A.

Για 45 λεπτά οι φιλοξενούμενοι άντεχαν, δείχνοντας να έχουν καλές πιθανότητες για να φύγουν με αποτέλεσμα από την Ρώμη. Ακριβώς όμως στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ο Μάτρι εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Κατάλντι και άνοιξε το σκορ για την Λάτσιο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον τρόπο που ολοκληρώθηκε το πρώτο. Με δημιουργό ξανά τον Κατάλντι, αλλά σκόρερ τον Μάουρι, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0 στο 50ο λεπτό. Ο Άντερσον ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 69' και όλα έμοιαζαν να έχουν πάρει το δρόμο τους.

Η Βερόνα επιχείρησε μια απέλπιδα προσπάθεια να σώσει το ματς, όταν οι Γκρέκο στο 72' και Τόνι επτά λεπτά αργότερα έφεραν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση ενός γκολ (3-2)! Εκεί όμως ο Κεϊτά πήρε την ασίστ του Κλόζε σκοράροντας για το 4-2 στο 82', με τον Καντρέβα στο 90' να εκτελεί εύστοχα από την άσπρη βούλα για το τελικό 5-2 στο Ολίμπικο.

Οι συνθέσεις:

ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Κονκό, Μαουρίσιο, Χουτ, Λούλιτς, Μπίγλια, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κατάλντι, Άντερσον (85' Καντρέβα), Μάουρι (73' Κεϊτά), Μάτρι (80' Κλόζε).

ΒΕΡΟΝΑ: Γκολίνι, Πιζάνο, Μόρας, Χελάντερ, Φαρές (51' Ρόμουλο), Ιονίτσα, Γκρέκο, Γιάνκοβιτς (50' Ζιλμπέρτο), Βζόλεκ, Τόνι, Πατσίνι (70' Γκόμες Τάλεμπ).

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Πέμπτη

Λάτσιο - Βερόνα 5-2 (45' Μάτρι, 50' Μάουρι, 69' 'Αντερσον, 82' Κεϊτά, 90' πεν. Καντρέβα / 72' Γκρέκο, 79' Τόνι)

20. Βερόνα 15

*στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

**στο Europa League ο 4ος και ο 5ος (και ένας από το Coppa Italia)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων