SERIE A

Έκλεψε τον Ταχτσίδη ο Καστάν

Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης πανηγύρισε το πρώτο του γκολ στην Serie A, αλλά τελικά αυτό χρεώθηκε στον Λεάντρο Καστάν, καθώς ο Βραζιλιάνος του το... έκλεψε στην γραμμή! Η Ρόμα πάντως νίκησε 4-2 την Φιορεντίνα με 2 γκολ του Τότι (videos)

Η Ρόμα νίκησε 4-2 την Φιορεντίνα με τον Παναγιώτη Ταχτσίδη να πανηγυρίζει το πρώτο του γκολ, αλλά τελικά δεν χρεώθηκε σε αυτόν!

Ο Έλληνας άσος στο 7ο λεπτό πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, αλλά ο Λεάντρο Καστάν την βρήκε με το κεφάλι πριν περάσει την γραμμή.

Στον Βραζιλιάνο αμυντικό χρεώθηκε το γκολ, αλλά ο Ταχτσίδης έζησε την στιγμή, δείχνοντας μάλιστα την μπλούζα του στην κάμερα που έγραφε "χρόνια πολλά αδελφέ μου".

Ο Φακούντο Ρονκάγλια μείωσε 14', αλλά με δύο τέρματα του Φραντσέσκο Τότι η Ρόμα ήταν μπροστά με 3-1 στο ημίχρονο.

Στο 46' μείωσε ο Μουρίρ Ελ Χαμνταουί για τους "βιόλα", οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση και ο Πάμπλο Ντανιέλ Οσβάλντο στο 89' διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Οι συνθέσεις

ΡΟΜΑ: Γκοϊκοετσέα, Πίρις, Μαρκίνιος, Καστάν, Μπαλτζαρέτι, Ταχτσίδης (65' Ντε Ρόσι), Μπράντλεϊ, Φλορέντζι (65' Περότα), Πράνιτς, Τότι, Ντέστρο (74' Οσβάλντο).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (3-5-2): Βιβιάνο, Ρονκάγλια, Γκονσάλο Ροντρίγκες, Σάβιτς, Ρουμπέν Ολιβέρα (46' Ελ Χαμνταουί), Ακουιλάνι, Μπόρχα Βαλέρο, Κασάνι (46' Ματίας Φερνάντες), Πασκουάλ, Κουαντράδο, Τόνι (83' Σεφέροβιτς).

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Κονσίλι, Μπελίνι (85' Φέρι), Λουκίνι, Μανφρεντίνι, Πελούζο, Τσιγκαρίνι, Ραντοβάνοβιτς (74' Κατσόλα), Εσεκιέλ Στσελότο, Μποναβεντούρα, Μαξιμιλιάνο Μοράλες (60' Ντε Λούκα), Ντένις.

ΠΑΡΜΑ (3-5-2): Μιράντε (54' Παβαρίνι), Τζακάρντο (68' Μπελφοντίλ), Αλεσάντρο Λουκαρέλι, Παλέτα, Μαρκιόνι, Άκουα, Παρόλο, Μπιαμπιανί, Γκόμπι, Σανσόνε, Αμαουρί.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Αταλάντα - Πάρμα 2-1 (4' Ντένις, 39' Πελούζο / 45' Αμαουρί)

Ρόμα - Φιορεντίνα 4-2 (7' Καστάν, 19' και 45'+1 Τότι, 88' Οσβάλντο / 14' Ρονκάγλια, 46' Ελ Χαμνταουί)