ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Το ντέρμπι ο Άγιαξ, 4άρα η PSV

Ο Άγιαξ νίκησε 1-0 την Φέγενοορντ μέσα στο Ρότερνταμ με γκολ αλά... Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ η Αϊντχόφεν έμεινε ξανά μόνη στην κορυφή με "4αρα" (videos)

Με γκολ του Ρικάρντο φαν Ράιν στο 4ο λεπτό ο Αγιαξ πήρε το μεγάλο ολλανδικό ντέρμπι, επικρατώντας με 1-0 της Φέγενοορντ μέσα στο Ρότερνταμ.

Ο Ολλανδός στόπερ σκόραρε με εκτέλεση φάουλ αλα... Κριστιάνο Ρονάλντο, αφήνοντας "άγαλμα" τον Κένεθ Φερμίρ, τερματοφύλακα που μόλις απέκτησε η Φέγενοορντ από τον Άγιαξ.

Οι γηπεδούχοι πάντως αδικούνται από το αποτέλεσμα, καθώς είχαν δοκάρι στο 1ο και το 11ο λεπτό, αλλά και μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία στο 94ο.

Η Τσβόλε έχασε από την Άλκμααρ, έτσι η Αϊντχόφεν έμεινε ξανά μόνη στην κορυφή, καθώς νίκησε με 4-0 την Κάμπουρ.

Οι συνθέσεις

ΦΕΓΕΝΟΟΡΝΤ: Φερμίρ, Γουίλκσιρ, Φαν Μπικ, Κονγκόλο (78' Τε Φρέντε), Νελόμ, Τούρνστρα, Κλάζι, Ελ Αχμαντί (71' Βιλένα), Σχάκεν (71' Μάνου), Μπούτιους, Καζίμ-Ρίτσαρντς.

ΑΓΙΑΞ: Σίλεσεν, Φαν Ράιν, Φέλτμαν, Μόισαντερ, Μπόιλεσεν, Ζίμλινγκ (71' Φίρχεφερ), Κλάασεν, Σερέρο, Ελ Γκχαζί (84' Κίσνα), Άντερσεν (61' Ντουάρτε), Σίγκθορσον.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζουτ, Μπρένετ, Μπρούμα, Ρεκίκ, Βίλεμς, Χέντριξ, Βαϊνάλντουμ, Μαχέρ, Νάρσινχ (87' Μπόλεβιτς), Γιόζεφζουν (75' Ρίτσμαϊερ), Λουκ ντε Γιόνγκ (81' Φλουτ).

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Βίλεμ - Μπρέντα 2-1 (13' Σαχάρ, 91' Μπράμπερ / 42' Μάτιτς)

Σάββατο

Εξέλσιορ - Ντόρντρεχτ 1-1 (51' Αουασάρ / 85' Χόσενς)

Ντεν Χάαχ - Γκόου Αχέντ Ιγκλς 1-1 (84' Κράμερ / 60' αυτ. Ντεράικ)

Φιτέσε - Χέρενφέν 1-1 (29' Πρέπερ / 23' Ουτ)

Κυριακή

Χεράκλες - Τβέντε 1-4 (16' Βέχορστ / 24' και 43' Καστενιό, 44' Ζιγές, 74' Μοχτάρ)

Φέγενοορντ - Άγιαξ 0-1 (4' Φαν Ράιν)

Αϊντχόφεν - Κάμπουρ 4-0 (21' Λουκ ντε Γιόνγκ, 37' Βίλεμς, 78' Μπρούμα, 80' Μαχέρ)

Άλκμααρ - Τσβόλε 1-0 (72' Χένρικσεν)

Ουτρέχτη - Χρόνινχεν 1-0 (61' Μπόιμανς)