ΟΛΛΑΝΔΙΑ

"Διπλό" με 10 παίκτες η Αϊντχόφεν

PICS UNITED

Ο Βίλεμς αποβλήθηκε στο 1ο λεπτό, αλλά η Αϊντχόφεν νίκησε με 2-0 στην έδρα της Μπρέντα και πήρε 8ο συνεχόμενο "τρίποντο" (video)

Ασταμάτητη είναι η Αιντχόφεν στο ολλανδικό πρωτάθλημα, καθώς πήρε 8η συνεχόμενη νίκη, αν και έπαιζε στην έδρα της Μπρέντα με 10 παίκτες σε όλο το ματς!

Μόλις στο 1ο λεπτό, μετά από περίπου 30 δευτερόλεπτα, ο Γέτρο Βίλεμς, πήρε απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Μέμφις Ντεπάι στο 53' άνοιξε το σκορ με το 13ο γκολ του και είναι πια μόνος στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς, ενώ το τελικό 0-2 διαμόρφωσε στο 74' ο Τζεορτζίνιο Βαϊνάλντουμ (8ο γκολ στο πρωτάθλημα).

PICS UNITED

Η σύνθεση της Αϊντχόφεν...

Ζουτ, Άριας, Ισιμά-Μιρέν, Ρεκίκ, Βίλεμς, Μαχέρ (61' Ταμάτα), Γκουαρδάδο, Βαϊνάλντουμ, Νάρσινχ (78' Χίλιεμαρκ), Ντεπάι (90' Λοκάντια), Λουκ ντε Γιόνγκ.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Γκόου Αχέντ Ιγκλς - Εξέλσιορ 0-0

Μπρέντα - Αϊντχόφεν 0-2 (53' Ντεπάι, 74' Βαϊνάλντουμ)

18. Ντόρτρεχτ 11

*οι 2 πρώτοι Champions League (2ος προκριματικά)

**ο 3ος στο Europa League και ο νικητής των play-offs (4ος-7ος) (όπως και ο κάτοχος του KNVB Cup)

***υποβιβάζεται ο τελευταίος, 16ος και 17ος play-offs με τους 8 πρώτους της Β' κατηγορίας για 2 θέσεις στην Α' κατηγορία