ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Στην κορυφή της Bundesliga το Ανόβερο

Το Ανόβερο έμεινε μόνο πρώτο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga μετά από τη νίκη με 2-0 επί του Αμβούργου του Κυριάκου Παπαδόπουλου.

Παρότι αντιμετωπίζει πολύ σοβαρούς εσωτερικούς τριγμούς λόγω της απόφασης του προέδρου, Μάρτιν Κιντ, να γίνει και ο μεγαλομέτοχος της ομάδας, εξέλιξη στην οποία αντιτίθεται μεγάλο μέρος του κόσμου, το Ανόβερο αγωνιστικά δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα και πλέον βρίσκεται μόνο πρώτη στην κορυφή της Bundesliga, μετά από τη νίκη με 2-0 επί του Αμβούργου.

Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου (αγωνίστηκε 90 λεπτά) είχε χάσει βαθμούς την προηγούμενη αγωνιστική κι είχε μείνει πίσω, με τους γηπεδούχους, από την πλευρά τους, να χάνουν τον Βραζιλιάνο στόπερ Φελίπε λόγω τραυματισμού στο 14'. Παρ' όλα αυτά, το συγκρότημα του Αντρέ Μπράιτενραϊτερ βρίσκεται σε καλό "φεγγάρι" και με τους Μάρτιν Χάρνικ και Ιλάς Μπεμπού έφτασε σε δύο τέρματα στο 2ο ημίχρονο και πήρε τη νίκη.

ΑΝΟΒΕΡΟ: Τσάουνερ, Κορμπ, Σανέ, Φελίπε (14' Μπεμπού), Οστζόλεκ, Σβέγκλερ, Άντον, Μπάκαλορτς, Χάρνικ (84' Χίμπνερ), Φίλκρουγκ, Καραμάν (78' Κλάους)

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Ματένια, Ντίκμαϊερ, Παπαδόπουλος, Γιουνγκ, Σάντος (86' Σάκαϊ), Έκνταλ (73' Κνελ), Γουάλας, Χαν, Γιάτα (60' Σαλίχοβιτς), Χόλτμπι, Σίπλοκ

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ανόβερο - Αμβούργο 2-0 (50' Χάρνικ, 82' Μπεμπού)

18. Κολωνία 0

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)