ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Στα ημιτελικά Βόλφσμπουργκ και Ντόρτμουντ

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας πέρασαν οι Ντόρτμουντ - με το Σωκράτη Παπασταθόπουλο βασικό - και Βόλφσμπουργκ (VIDEO)

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας (DFB-Pokal) βρίσκεται η Βόλφσμπουργκ που νίκησε με 1-0 τη Φράιμπουργκ, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρικάρντο Ροντρίγκεζ, στο 72ο λεπτό. Στη βασική ενδεκάδα των "λύκων" ξεκίνησε ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός πρώην του ΠΑΟΚ, Βιεϊρίνια.

Λίγη ώρα αργότερα, η Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στη Χόφενχάιμ και χρειάστηκε την παράταση, προκειμένου να πανηγυρίσει την πρόκριση, στα ημιτελικά.

Ο Σούμποτιτς άνοιξε το σκορ στο 190 λεπτό για την Ντόρτμουντ αλλά ο Φόλαντ κι ο Φιρμίνο, με γκολ στο 21' και στο 28' ανέτρεψαν την κατάσταση για τη Χόφενχάιμ.

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο βασικό, ο Γιούργκεν Κλοπ ανακουφίστηκε όταν είδε τον Ομπαμεγιάνκ να φέρνει το ματς στα ίσα, με γκολ στο 57ο λεπτό.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με τον Σεμπάστιαν Κελ, να δίνει με γκολ στο 108' την πρόκριση στην Ντόρτμουντ.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών:

Μ.Τρίτη

Βόλφσμπουργκ - Φράιμπουργκ 1-0 (72' πεν. Ροντρίγκεζ)

Ντόρτμουντ - Χόφενχαϊμ 3-2 (παρ.) (19' Σούμποτιτς, 57' Ομπαμεγιάνγκ, 108' Κελ / 21' Φολάντ, 28' Φιρμίνο)