Πήρε τη ματσάρα η Σάλκε

Schalke's midfielder Lewis Holtby and Schalke's midfielder Julian Draxler celebrate scoringl during the German first division Bundesliga football match FC Schalke 04 vs Hanover 96 in the German city of Gelsenkirchen on January 18, 2013. AFP PHOTO / PATRIK STOLLARZ

DFL RULES TO LIMIT THE ONLINE USAGE DURING MATCH TIME TO 15 PICTURES PER MATCH. IMAGE SEQUENCES TO SIMULATE VIDEO IS NOT ALLOWED AT ANY TIME. FOR FURTHER QUERIES PLEASE CONTACT DFL DIRECTLY AT + 49 69 650050.        (Photo credit should read PATRIK STOLLARZ/AFP/Getty Images)
Schalke's midfielder Lewis Holtby and Schalke's midfielder Julian Draxler celebrate scoringl during the German first division Bundesliga football match FC Schalke 04 vs Hanover 96 in the German city of Gelsenkirchen on January 18, 2013. AFP PHOTO / PATRIK STOLLARZ DFL RULES TO LIMIT THE ONLINE USAGE DURING MATCH TIME TO 15 PICTURES PER MATCH. IMAGE SEQUENCES TO SIMULATE VIDEO IS NOT ALLOWED AT ANY TIME. FOR FURTHER QUERIES PLEASE CONTACT DFL DIRECTLY AT + 49 69 650050. (Photo credit should read PATRIK STOLLARZ/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Με τον καλύτερο τρόπο ξαναξεκίνησε η Bundesliga, αφού σε ένα άκρως χορταστικό παιχνίδι, η Σάλκε νίκησε με 5-4 το Ανόβερο. Απίστευτο γκολ από τον Ντιούφ! (video)

Σε ένα ματς πραγματική διαφήμιση, η Σάλκε πήρε το τρίποντο επί του Ανόβερου, στο πρώτο παιχνίδι του 2013 για την Bundesliga.

Η ομάδα του Ρουρ προηγήθηκε με 2-0, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2, αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά το σκορ έγινε 4-3.

Τελικά, με δύο γκολ στο φινάλε (πρώτα έγινε το 5-3), ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 5-4 υπέρ της Σάλκε. Χαρακτηριστικό είναι πως μεταξύ του 49ου και του 68ου λεπτού, δηλαδή μέσα σε 20 λεπτά, σημειώθηκαν έξι γκολ! Το πιο εντυπωσιακό όμως ήταν το τελευταίο της αναμέτρησης, αυτό που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τον Μαμ Μπιράμ Ντιούφ να νικάει τον Χίλντεμπραντ με "ψαλιδάκι" έξω από την περιοχή.

ΣΑΛΚΕ: Χίλντεμπραντ, Ουτσίντα, Χέβεντες, Μάτιπ, Φουχς, Χέγκερ (73' Κολάσινατς), Νόισταντερ, Φαρφάν, Χόλτμπι (90'+1 Ραφαέλ), Ντράξλερ (77' Μπαρνέτα), Μάρικα

ΑΝΟΒΕΡΟ: Τσίλερ, Σαχέντ, Έγκιμαν, Τζουρού, Ράους, Σμίντεμπαχ (86' Καντά), Πίντο (77' Χόφμαν), Σλάουντραφ, Χούστι, Σόμπιεχ (71' Αμπντελάουε), Ντιούφ

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 18/01

Σάλκε - Ανόβερο 5-4 (44' Φαρφάν, 49' Ντράξλερ, 64' Χέγκερ, 67' Μάρικα, 88' Χόλτμπι / 55' Πίντο, 59', 68' Χούστι, 90'+2 Ντιούφ)