ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Διεύρυνε το σερί η Κολωνία

Αν και έπαιξε για 20 λεπτά με αριθμητικό μειονέκτημα, η Κολωνία επιβλήθηκε με 3-2 της Χόφενχαϊμ και έμεινε αήττητη για έβδομο σερί ματς στην έδρα της. Ξεκόλλησε από τον βαθμολογικό πάτο η Στουτγκάρδη.

Άκρως αποφασιστικό βήμα στην προσπάθεια για παραμονή πέτυχε το μεσημέρι της Κυριακής η Κολωνία καθώς επικράτησε 3-2 της Χόφενχαϊμ και ξέφυγε έξι πόντους από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οιι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 70ο λεπτό λόγω αποβολής του Ολκόφσκι όμως κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο και να προστατεύσουν για έβδομη στη σειρά φορά την έδρα τους, έχοντας σε αυτό το διάστημα 2 νίκες και 5 ισοπαλίες.

Στον αντίποδα η Χόφενχαϊμ μείωσε σε 3-2 στο 88ο λεπτό αλλά αυτό δεν έφτανε για να πάρει κάτι καλύτερο από το ματς και πλέον μετράει μόλις δύο πόντους στις έξι τελευταίες εξόδους της στη Bundesliga.

Ίδιο σκορ σημειώθηκε και στο δεύτερο χρονικά ματς της ημέρας στη μεγάλη κατηγορία της Γερμανίας, με την Στουτγάρδη να λυγίζει στο 90' την αντίσταση της Βέρντερ Βρέμης χάρη στο χρυσό γκολ του Γκίντσεκ (σκόραρε δις στο ματς) και να ξεκολλάει από την τελευταία θέση, στην οποια βρίσκεται πλέον το Αμβούργο.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη για το σύνολο του Χουμπ Στέφενς στα 12 τελευταία ματς πρωταθλήματος ενώ αξίζει να σημειωθεί πως η Βέρντερ υπέστη την πρώτη της εκτός έδρας ήττα μετά από 4 ματς (2 νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα) και 3η συνολικά στην δική της τελευταία ντουζίνα αγώνων.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Μεγάλη Παρασκευή

Ανόβερο - Χέρτα 1-1 (75' Σουλτς / 83' Στόκερ)

Μεγάλο Σάββατο

Μπάγερν - Φρανκφούρτη 3-0 (15', 66' Λεβαντόβσκι, 82' Μίλερ)

Σάλκε - Φράιμπουργκ 0-0

Γκλάντμπαχ - Ντόρτμουντ 3-1 (1' Βεντ, 32' Ραφαέλ, 67' Νόρντβαϊτ / 77' Γκιουντογκάν)

Μάιντς - Λεβερκούζεν 2-3 (78' Σότο, 90 πεν. / 15' Σον Χέουνγκ-Μιν, 59' Κίσλινγκ, 73' Τσαλχάνογλου)

Πάντερμπορν - Άουγκσμπουργκ 2-1 (48' Κατσούνγκα, 60' Λάκιτς / 52' Χόιμπιεργκ)

Αμβούργο - Βόλφσμπουργκ 0-2 (10' Γκιβαλογκί, 73' Καλιγκιούρι)

Κυριακή του Πάσχα

Κολωνία - Χόφενχαϊμ 3-2 (20' (πεν.) Λέμαν, 54' Ούτζα, 79' Έκτορ / 70' (πεν.) Πολάνσκι, 88' Μοντέστε)

Στουτγκάρδη - Βέρντερ 3-2 (16' Γκέντνερ, 71', 90' Γκίντσεκ / 51' Σέλκε, 87' Βέστεργκααρντ)