ΓΕΡΜΑΝΙΑ

"4άρα" και χωρίς Ιμπίσεβιτς

Η Βέρντερ προηγήθηκε αλλά έμεινε για 6ο σερί ματς χωρίς νίκη, καθώς η Στουτγκάρδη έκανε ανατροπή και επικράτησε 4-1 και ας μην σκόραρε ο Ιμπίσεβιτς, έτσι απέχει πλέον 4 βαθμούς από την 4η θέση (video)

Η Στουτγκάρδη πήρε την 5η νίκη της στα τελευταία 6 ματς, καθώς επικράτησε με 4-1 της Βέρντερ στο "Mercedes-Benz Arena".

Η ομάδα της Βρέμης μάλιστα προηγήθηκε με τον Μάρκους Ρόζενμπεργκ στο 25', αλλά δεν κατάφερε να πάρει ούτε βαθμό, έτσι από την πλευρά της παραμένει χωρίς νίκη στα τελευταία 6 ματς.

Η ισοφάριση ήρθε στο ήρθε στον 37' από το καταπληκτικό σουτ του Κρίστιαν Γκέντνερ και την ανατροπή ολοκλήρωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μάρτιν Χάρνικ.

Στο 53' ο Χάρνικ σκόραρε για δεύτερη φορά κόντρα στην πρώην ομάδα του (πήγε Στουτγκάρδη από Βέρντερ το 2010) για το 3-1, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Κακάου στο 89'.

Ο Αυστριακός μεσοεπιθετικός (ο Χάρνικ δηλαδή που είναι και στην photo) μάλιστα έφτασε τα 17 γκολ στο πρωτάθλημα και τον Λούκας Ποντόλσκι στην 4η θέση του πίνακα των σκόρερς.

Όσον αφορά στον Βένταντ Ιμπίσεβιτς, δεν κατάφερε να σκοράρει και χάλασε το σερί του, καθώς ο Βόσνιος επιθετικός της Στουτγκάρδης είχε βρει δίχτυα και στα 4 τελευταία παιχνίδια και μάλιστα 6 φορές.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Ούλραϊχ, Σακάι, Σερντάρ Ταστσί, Νίντερμαϊερ, Μολινάρο, Κβιστ, Γκέντνερ, Χάιναλ (80' Οκαζάκι), Χάρνικ (86' Κακάου), Σίμπερ (90' Ιμπραϊμά Τραορέ), Ιμπίσεβιτς.

ΒΕΡΝΤΕΡ: Βίζε, Φριτς, Αφολτέρ (58' Φέλκρουγκ), Παπασταθόπουλος, Σμιτς, Νάλντο, Ιγκνόβσκι, Γιουνούζοβιτς, Μαρίν (58' Τρίμπουλ), Πισάρο, Ρόζενμπεργκ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Μ. Παρασκευή

Στουτγκάρδη - Βέρντερ 4-1 (37' Γκέντνερ, 45'+1 και 53' Χάρνικ, 89' Κακάου / 25' Ρόζενμπεργκ)

18. Κάιζερσλαουτερν 20

*Οι 4 πρώτοι Champions League (ο 4ος προκριματικά)

**Ο 5ος και ο 6ος Europa League μαζί με τον κάτοχο του DFB-Pokal (επειδή Μπάγερν & Ντόρτμουντ μάλλον θα πάνε CL θα βγει και ο 7ος Europa League)

***Υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι και ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της Β' κατηγορίας

****για αναλυτική βαθμολογία (επιλέξτε Γερμανία & Μπουντεσλίγκα 11/12)