ΓΑΛΛΙΑ

Τρίτη με Τσβίτανιτς η Νις

Ο Ντάριο Τσβίτανιτς πέτυχε το 6ο του φετινό γκολ, χάρισε στη Νις τη νίκη με 1-0 επί της Μαρσέιγ και την ανέβασε στην τρίτη θέση της Ligue 1. "Διπλό" της Τουλούζ στη Ρεμς.

Ένα γκολ του Ντάριο Τσβίτανιτς ήταν αρκετό για τη Νις ώστε να πάρει τη νίκη επί της Μαρσέιγ και να την πιάσει στην τρίτη θέση της Ligue 1, όπου βρίσκεται και η Λιλ.

Αυτό ήταν το 6ο φετινό τέρμα του Αργεντίνου επιθετικού και μόνο ο Ρανταμέλ Φαλκάο της Μονακό έχει πετύχει περισσότερα.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Τουλούζ κατάφερε, με πέναλτι του Μπρέθγουεϊτ στο 88ο λεπτό, να πάρει τη νίκη στην έδρα της Ρεμς με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 42' με τον Τρέχο, ενώ η Ρεμς είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ονιανγκέ στο 59ο λεπτό.

Οι συνθέσεις

ΡΕΜΣ: Αγκασά, Μαντί, Τακαλφρέντ, Βεμπέρ, Σινιορινό (73' Τουράν), Ονιανγκέ, Αγιτέ, Ντεβό, Άλμπεκ (62' Κριχόβιακ), Ντε Πρεβίλ (46' Κουρτέ), Σαρμπονιέ

ΤΟΥΛΟΥΖ: Αχαμαντά, Οριέ, Σπάιτς, Αμπντενούρ, Ακπά Ακπρό (75' Νίνκοβ), Ντιντό, Τρέχο (69' Αγκιλάρ), Σαντόμ, Σιλά, Μπεν Γεντέρ (82' Μπεν Μπασάτ), Μπρέθγουεϊτ

* Κόκκινη κάρτα στο 85' ο Ντεβό

ΝΙΣ: Οσπίνα, Πουέλ, Πεϊτσίνοβιτς, Μποντμέρ, Κολοτζιετσάκ, Ντιγκάρ, Μεντί, Τραορέ, Πιέ (59' Εϊσερίκ), Μπριλς, Τσβίτανιτς (80' Μπενραχμά)

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Φανί, Ενκουλού, Μέντες (8' Ντιαβαρά), Μορέλ (70' Μεντί), Ρομαό, Ιμπουλά, Βαλμπουενά, Τοβέν (63' Κελιφά), Α. Αγιού, Ζινιάκ