ΓΑΛΛΙΑ

Σταμάτησε τη Μαρσέιγ η Ρεμς

Η Μαρσέιγ ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ, κρατούσε στα χέρια της το τρίποντο κόντρα στη Ρεμς, αλλά ο Εν Γκογκ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-2. (VIDEO)

Προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την εντός έδρας γκέλα η Μαρσέιγ. Η ομάδα της Μασσαλίας βρέθηκε να χάνει από νωρίς, αλλά ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό.

Το κλίμα ήταν στραβό από την αρχή για την Μαρσέιγ. Μόλις στο έκτο λεπτό ο Ντε Πρεβίλ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ από το πρώτο ημίχρονο αλλά μπόρεσαν. Ό,τι δεν κατάφεραν σε 39 λεπτά το έκαναν μόλις σε 12 στην αρχή του δευτέρου.

Ο Παγιέτ αρχικά έκανε το 1-1 και λίγο αργότερα ο Αγιού ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Μαρσέιγ. Οι Μασσαλοί συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και να δημιουργούν ευκαιρίες ωστόσο δεν κατάφεραν να βάλουν και ένα τρίτο γκολ που θα τελείωνε την αναμέτρηση.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι με μια κεφαλιά του Εν Γκογκ στο 90' έκαναν το 2-2 και έφυγαν με τον ένα βαθμό από το Βελοντρόμ. Μετά από αυτή την εξέλιξη εκείνες που χαμογελούν είναι η Λιόν και η Παρί.

Η πρώτη με νίκη επί της Λοριάν την Κυριακή θα αποσπαστεί τέσσερις βαθμούς από τους Μασσαλούς, ενώ η δεύτερη με το τρίποντο κόντρα στην Καέν θα τους προσπεράσει.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Τζα-Τζετζέ, Φανί, Μορέλ, Μεντί, Τοβέν (77' Τουίλομα), Ρομάο (46' Οκάμπος), Παγιέτ (83' Αλοέ), Ιμπουλά-Ουανγκά, Αγιού, Ζινιάκ

ΡΕΜΣ: Αγκασά, Μαντί, Τακαλφρέντ, Κοντέ, Σινιορινό, Ντιέγκο (79' Εν'Γκογκ), Ντεβό, Σαρμπονιέ, Ονιάνγκ, Φορτές, Ντε Πρεβίλ (57' Μουκαντζό)