ΓΑΛΛΙΑ

Προβάδισμα 2ης θέσης για τη Μονακό

Η Μονακό δυσκολεύτηκε απέναντι στη Ντιζόν στο Πριγκιπάτο, ωστόσο έφτασε σε νίκη που της εξασφαλίζει τη 2η θέση μετά από την 26η αγωνιστική στη Ligue 1.

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ είχε ζητήσει προσοχή από τους παίκτες της Μονακό για τον αγώνα με αντίπαλο την Ντιζόν, μετά από δύο σερί νίκες των φιλοξενουμένων, αλλά οι παίκτες του δεν τον δικαίωσαν. Σε ένα παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες, δεν παρουσίασαν επί χόρτου τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, έστω κι αν το τέλος έφτασαν στη νίκη με 4-0 στο "Λουί Ντε" για την 26η αγωνιστική της Ligue 1.

Ο Κεϊτά Μπαλντέ άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με το 8ο τέρμα του στο πρωτάθλημα, με συνέπεια η Μονακό να φτάσει τα 49 σερί εντός έδρας παιχνίδια στη Ligue 1 με γκολ (129 τέρματα συνολικά) και να πλησιάσει το ρεκόρ της κατηγορίας που κατέχει η Νις από τον Μάιο του 1975 μέχρι τον Φεβρουάριο του 1978 με 55 αγώνες.

Τίποτα δεν είχε διασφαλιστεί μέχρι το 67ο λεπτό, όταν ο Σεντρίκ Γιαμπερέ ανέτρεψε τον Γιούρι Τίλεμανς στην περιοχή και ο Φαμπίνιο έκανε το 2-0. Μία αλλαγή του Ζαρντίμ, ο Ρόνι Λόπες, και ο Καμίλ Γκλικ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στο 87ο και στο 92ο λεπτό. Στο 86' πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο 16χρονος Ιταλός επιθετικός Πιέτρο Πελέγκρι, κάνοντας ντεμπούτο με τους Μονεγάσκους.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Ράτζι, Φαμπίνιο, Μοουτίνιο, Τίλεμανς (69' Γκεζάλ), Λεμάρ, Μπαλντέ (86' Πελέγκρι), Ντιακαμπί (61' Λόπες)

ΝΤΙΖΟΝ: Ρεϊνέ, Χανταντί, Γιαμπερέ, Τζιλομποτζί, Ροζιέ, Μπαλμόν (70' Σαΐντ), Αμπέντ, Αμαλφιτανό, Κβον (61' Ζανό), Ταβάρες, Σλιτί (85' Λοτοά)

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μονακό - Ντιζόν 4-0 (13' Μπαλντέ, 69' πέν. Φαμπίνιο, 87' Λόπες, 90+2' Γκλικ)

20. Μες 18

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος στο Europa League, όπως και ο κάτοχος του Coupe de France και ο κάτοχος του Coupe de la Ligue

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι, ο 18ος παίζει μπαράζ παραμονής/ανόδου με τον 3ο της Ligue 2

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά τα μεταξύ τους ματς, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά τα περισσότερα γκολ σε ένα ματς(!) και τελευταίο κριτήριο είναι το fair-play