ΓΑΛΛΙΑ

Μπλόκο στην Ντιζόν για Λιόν, κορυφή Γκινγκάμπ και Νις

Η Λιόν δεν μπόρεσε να κάνει το τρία στα τρία στη Ligue 1, καθώς ηττήθηκε στη Ντιζόν (4-2) από την τοπική ομάδα.

Η Ντιζόν κατάφερε και υπέταξε τη Λιόν στο "Σταντ Γκαστόν Ζεράρ" καθώς τη νίκησε με 4-2. Ο Τολισό άνοιξε το σκορ για την Ολιμπίκ, είκοσι λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σανμαριτανό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-1 για τη γηπεδούχο.

Ο Λακαζέτ στο 37ο λεπτό έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους "λιονέ", αλλά ο Ταβάρες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 2-2. Ο Μπααμπουλά, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 55ο λεπτό, πέτυχε το γκολ της Ντιζόν στο 73' για το 3-2. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Λεές Μελού στο 88ο λεπτό.

Στα άλλα ματς η Γκινγκάμπ με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε από την έδρα της Νανσί. Στο 59’ ο Ντιαλό άνοιξε το σκορ και στο 79’ ο Ζιρές διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Την ίδια ώρα το ντέρμπι ανάμεσα στη Νις και τη Λιλ έληξε χωρίς νικητή με 1-1. Ο Κοζιέλο στο 4' άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Μπεριά στο 28’ να κάνει το 1-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΝΤΙΖΟΝ: Ρεϊνέ, Σαφίκ, Βαρό, Αμπντελχαμίντ, Ρουφλί, Αμαλφιτανό, Μπαλμόν, Μαρί, Σανμαριτανό (55' Μπααμπουλά), Ταβάρες (75' Γκαστιάν), Ντιονί (62' Λεές Μελού)

ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Ραφαέλ, Γιανγκά-Εμπιουά, Εν'Κουλού, Ριμπούς (68' Φερί), Νταρντέρ, Γκοναλόν, Τολισό, Φεκίρ (77' Γκρενιέ), Λακαζέτ (45' Βαλμπουενά), Κορνέ

ΝΙΣ: Καρντινάλ, Περέιρα, Μπαΐς, Σαρ, Ενρίκε, Κοζιελό, Μποντμέρ (70' Γουαλτέρ), Σερί, Σιπριέν, Πλε, Εϊσερίκ (90+1' Λουσαμπά)

ΛΙΛ: Ενιεάμα, Κορσιά, Σίβελι, Σουμαορό, Μπεριά (83' Παλμιερί), Σανκαρέ, Αμαντού, Αμαλφιτανό, Μπενζιά (83' Μέντες), Μποτεάκ (70' Ντε Πρεβίγ), Έντερ

ΚΑΕΝ: Βερκούτρ, Ζενεβουά, Ντα Σιλβά, Μπεν Γιουσέφ (67' Γιαχιά), Μπεσά, Σεμπ, Καραμό (71' Μπαζίλ), Ντελπλάς, Φερέ, Ροντελέν, Σαντίνι (90+4' Σανέ)

ΜΠΑΣΤΙΑ: Λεκά, Τζικού, Σκιλασί, Πεϊμπέρν, Μαράνζ, Σεν Μαξεμέν (85' Ενγκαντό), Καουζάκ, Μοστεφά, Ντανίκ (66' Νανζίς), Κριβελί, Μπιφουμά (76' Καμπράλ)

ΜΕΤΣ: Ντιντιγιόν, Ριβιεριέζ, Μιλάν, Φαλέτ, Σινιορινό (90+1' Ασού Εκοτό), Μαντζέκ, Ντουκουρέ, Ενγκέτ, Κοάντ, Μολέ (57' Σαρ), Ερντίντς (69' Ντιαλό)

ΑΝΖΕ:  Μισέλ, Αντρό, Τραορέ, Τομάς, Μαρτινέζ (76' Μανκό), Εντόιγ, Σανταμαριά, Μανγκανί (76' Ντιεντιού), Σουνού (63' Πεπ), Τοκό Εκαμπί, Κετκεοπομπόν

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Ζουρντρέν, Βαντέν Μπόρε, Ίλτον (46' Ρεμί), Κονγκρέ, Ρουσιγιόν, Σκιρί, Σανσόν, Μπεριγκό (69' Σαϊχί), Μπουντεμπούζ, Νινγκά (83' Καμαρά), Μουνιέ

ΡΕΝ: Κοστέλ, Ντανζέ, Μεξέρ (65' Φερνάντες), Μέντες, Μπαάλ, Ενρίκε (53' Ντιακαμπί), Αντρέ, Μπενσεμπαίνί, Σαΐντ (84' Λενιάνι), Γκουρκίφ, Σιό

ΝΑΝΣΙ: Εντί Ασεμπέ, Κιφό, Σετού, Λενγκλέ, Μουρατορί, Κουλιμπαλί (68' Νταλέ), Πεντρετί, Αΐτ Μπενασέρ (78' Γκουντιλέιγ), Ρομπίκ (63' Μαντάν), Χατζί, Πιγιό

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ: Γιόνσον, Ικοκό, Κερμπρά, Σορμπόν, Μαρσάλ, Ντο (74' Μανέ), Ντιαλό, Σαλιμπίρ, Ζιρές (82' Μπλας), Κοκό, Πριβά (70' Ντε Πάου)

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Μαρσέιγ - Λοριάν 2-0 (19' Καμπελά, 70' Γκομίς)

ΣΑΒΒΑΤΟ

Ντιζόν - Λιόν 4-2 (24' πεν. Σανμαριτανό, 45'+1' Ταβάρες, 73' Μπααμπουλά, 88' Λεές Μαλού / 20' Τολισό, 37' Λακαζέτ)

Καέν-Μπαστιά 2-0 (64' Φερέ, 90+3' Μπαζίλ)

Μετς-Ανζέ 2-0 (42’ Φαλέτ, 89’ Μίλαν)

Μονπελιέ-Ρεν 1-1 (23’ Κονγκρέ / 64’ Ντιακαμπί)

Νανσί-Γκινγκάμπ 0-2 (59’ Ντιαλό, 79’ Ζιρές)

Νις-Λιλ 1-1 (4’ Κοζιέλο-28’ Μπεριά)