ΓΑΛΛΙΑ

Λαβ... έτσι μπορεί!

Η Παρί Σεν-Ζερμέν με το γκολ του Εσεκιέλ Λαβέτσι κέρδισε με 1-0 τη Ρεν, πήρε τους τρεις βαθμούς και συνεχίζει στο κυνήγι της πρωτοπόρου Λυών. (VIDEO)

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο "Παρκ ντε Πρενς", αλλά το γκολ του Εσεκιέλ Λαβέτσι αποδείχθηκε αρκετό για την Παρί Σεν-Ζερμέν, προκειμένου αυτή να περάσει το εμπόδιο της αξιόμαχης Ρεν, την οποία κέρδισε με 1-0.

Με το ρυθμό να είναι υποτονικό στη γαλλική πρωτεύουσα, Κοστίλ και Σιρίγκου, πέρασαν αρκετά ήρεμοι τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ωστόσο, η γηπεδούχος Παρί Σεν-Ζερμέν απέδειξε την εμπειρία της όταν χρειάστηκε, με τον Χαβιέρ Παστόρε να δίνει την ασίστ και τον Εσεκιέλ Λαβέτσι να την αξιοποιεί ιδανικά, ανοίγοντας το σκορ στο 29'.

Ο σκόρερ, μαζί με το συμπατριώτη του Χαβιέρ Παστόρε προσπαθούσαν να διευρύνουν το σκορ για τη γηπεδούχο ομάδα, ωστόσο οι αμυντικοί της Ρεν, έβρισκαν πάντα τη λύση.

Οι Παριζιάνοι είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Έντισον Καβάνι, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο αυτές σπαταλήθηκαν, ενώ οι αλλαγές των δύο προπονητών είχαν σαν αποτέλεσμα, ο ρυθμός να ακολουθήσει ξανά φθίνουσα πορεία.

Η Ρεν προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία της στο 61', αλλά το σουτ του Ντιάν πέρασε πίσω από την εστία του Σιρίγκου.

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς ταλαιπωρούσε υπερβολικά την μπάλα από τα δεξιά, ενώ Παστόρε και Καβάνι συνεργάστηκαν ξανά στο 69' αλλά όχι με την ίδια κατάληξη του 29ου λεπτού.

Η Ρεν θα φτάσει κοντά στο γκολ στο 85' μετά την επέλαση του Μορεϊρά, αλλά ο Νταβίντ Λουίζ θα απομακρύνει προ του επερχόμενου Χαμπιμπού.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ: Σίριγκου, Μαρκίνιος, Νταβίντ Λουίζ, Τιάγκο Σίλβα, Ντιν, Καμπάιγ, Ραμπιό (55' Βεράτι), Παστόρε (76' Ματουιντί), Καβάνι (68' Λούκας Μόουρα), Ιμπραχίμοβιτς, Λαβέτσι

ΡΕΝ: Κοστίλ, Μορειρά, Μέξερ, Αρμάν, Ντιάν, Φερνάντες, Αντρέ (72' Μπριλ), Πέδρο Ενρίκε (79' Αμπιμπού), Παζό (59' Τόιβονεν), Ντουκούρ, Εντέπ