ΓΑΛΛΙΑ

Η Παρί Σεν-Ζερμέν "άλωσε" την Μασσαλία

Η Μαρσέιγ προηγήθηκε δύο φορές με τέρματα του Ζινιάκ, όμως η Παρί Σεν-Ζερμέν νίκησε 3-2 στο "Βελοντρόμ" και παρέμεινε στην κορυφή (videos)

Σπουδαίο το γαλλικό ντέρμπι, με την Παρί Σεν-Ζερμέν να παίρνει μεγάλη νίκη με 3-2 επί της Μαρσέιγ, κάνοντας ανατροπή μέσα στο "Βελοντρόμ"!

Η ομάδα του Λοράν Μπλαν διατηρήθηκε έτσι κορυφή του πρωταθλήματος, με +1 από την Λιόν και άφησε πέντε βαθμούς πίσω τους Μασσαλούς.

Οι Παριζιάνοι έχασαν την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, με τον Χαβιέρ Παστόρε να αστοχεί στο 11', όμως δεν έκανε το ίδιο ο Αντρέ-Πιέρ Ζινιάκ στο 30' και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Ντιμιτρί Παγέτ.

Ο Νταβίντ Λουίζ αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού και αμέσως μετά, στο 35' λεπτό, ήρθε η ισοφάριση με το τρομερό αριστερό πλασέ του Μπλεζ Ματουιντί.

Ο Ζινιάκ "χτύπησε" ξανά στο 43' και έδωσε για δεύτερη φορά προβάδισμα στην Μαρσέιγ, νικώντας με πλασέ στο τετ-α-τετ τον Σίριγκου. Ο Ιταλός πορτιέρε μάλιστα στο 45'+1 έκανε εξαιρετική απόκρουση σε κεφαλιά του Γάλλου στράικερ, ο οποίος λίγο έλειψε να συμπληρώσει χατ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την Παρί, καθώς έκανε ανατροπή με δύο τυχερά γκολ μέσα σε τρία λεπτά. Το 2-2 έκανε στο 49' ο Μαρκίνιος με κοντινό πλασέ, αφού του στρώθηκε η μπάλα από φάουλ στο οποίο γλίστρησε ο Ιμπραχίμοβιτς, ενώ το 2-3 ήρθε στο 51' με το αυτογκόλ του Μορέλ, προ του Ζλάταν, έπειτα από μπαλιά του Παστόρε.

Οι συνθέσεις

ΜΑΡΣΕΪΓ (5-4-1): Μανταντά, Τζα Τζετζέ, Ρομαό, Φανί, Μορέλ, Μεντί, Λεμινά, Παγέτ, Τοβέν (63' Οκάμπος), Αντρέ Αγιού (72' Αλεσαντρινί), Ζινιάκ (71' Μπατσουαΐ).

ΠΑΡΙ ΣΖ: Σίριγκου, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ (35' Φαν ντερ Βιλ), Μαξουέλ, Τιάγκο Μότα, Βεράτι, Ματουιντί, Παστόρε (82' Ραμπιό), Καβάνι (59' Λαβέτσι), Ιμπραχίμοβιτς.

*κόκκινη 96' Αντρέ Αγιού

ΜΠΟΡΝΤΟ: Καρασό, Μαριάνο, Τιάγκο Ιλόρι, Γιαμπερέ, Κοντέντο, Σερτίκ (72' Μορίς-Μπελέ), Μπιγιογκό-Ποκό, Αμπντού Τραορέ, Σεβέ (54' Τομάς Τουρέ) (79' Γκιμπέρ), Ρολάν, Τέλιν.

ΛΑΝΣ: Ριού, Γκμπαμέν, Λαντρ, Κανταρί, Μπαάλ, Λε Μουάν, Βαλντιβιά, Ελ Γιαντεγιαουί (84' Μαντιανί), Τσαβαρία (88' Μπουλενζέρ), Γκιγιόμ (71' Νομενζανααρί), Κουλιμπαλί.

ΝΑΝΤ: Ριού, Αλαντούρ, Βισκαρόντο, Τζιλομποτζί, Βινιό, Χάνσεν (46' Ντεό), Βερετού, Μπεντόγια, Γκακπέ, Εν'Κουντού (74' Οντέλ), Μπαμού (86' Νιάν).

ΚΑΕΝ: Βερκούτρ, Απιά, Νταμιάν ντα Σίλβα, Φελίπε Σααντ, Ιμορού, Σεμπ, Καντέ, Φερέ, Κοϊτά (59' Μπενεζέ), Μπαζϊλ (74' Λεμάρ), Πριβά (67' Σάλα).

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μονακό - Σεντ-Ετιέν 1-1 (68' Μαρσιάλ / 62' Μεβλιούτ Ερντίντς)

Σάββατο

Γκινγκάμπ - Λιόν 1-3 (80' Μποβού / 26' Φεκίρ, 39' πέν. Λακαζέτ, 61' Εν'Ζι)

Λιλ - Ρεμς 3-1 (18' Κορσιά, 47' Οριζί, 72' Ρου / 52' Ντε Πρεβίλ)

Λοριάν - Ρεν 0-3 (17' Μεξέρ, 43' Αρμάντ, 50' Ντουκουρέ)

Μετς - Τουλούζ 3-2 (25', 42' και 54' Μαϊγκά / 22' Μπεν Γεντέρ, 90' Ντουμπιά)

Μονπελιέ - Μπαστιά 3-1 (69' πέν. Μπάριος, 72' πέν. Αντονί Μουνιέ, 90' Σανσόν / 35' Σιό)

Νις - Εβιάν 2-2 (45'+1 Μποσετί, 68' Εϊσερίκ / 18' Νουνκέ, 78' αυτ. Κεβέν Γκομίς)

Κυριακή

Μπορντό - Λανς 2-1 (80' Μαριάνο, 93' Μορίς-Μπελέ / 86' Τσαβαρία)

Ναντ - Καέν 1-2 (11' Μπεντόγια / 80' πέν. Σάλα, 93' Λεμάρ)

Μαρσέιγ - Παρί Σεν-Ζερμέν 2-3 (30' και 43' Ζινιάκ / 35' Ματουιντί, 49' Μαρκίνιος, 51' αυτ. Μορέλ)