ΓΑΛΛΙΑ

Εντός έδρας ήττα για την Λιόν

Ρεν

Ήττα σοκ για τη Λιόν στο "Stade de Gerland" από την Ρεν με 2-1 με γκολάρα του Ζεφάν στο δεύτερο ημίχρονο. Κόλλησε η Μονακό του Ζαρντίμ (VIDEOS).

Δεύτερη γκέλα σε τρεις αγωνιστικές για την Λιόν που δεν έχει ξεκινήσει καλά στο πρωτάθλημα της Γαλλίας, μένοντας πέντε πόντους πίσω από την κορυφή και την Παρί Σεν Ζερμέν. Αυτή τη φορά η "σφαλιάρα" ήρθε από την Ρεν και ήταν ισχυρή.

Οι "Rouges et Noirs" πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και πήραν σπουδαίο διπλό, φτάνοντας έτσι τους έξι πόντους σε τρεις αγωνιστικές.

Το σκορ άνοιξε στο 7ο λεπτό ο Ενρίκε με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, για να ισοφαρίσει πέντε λεπτά αργότερα ο Φεκίρ με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Η Ρεν πήρε το τρίποντο στο 55ο λεπτό, όταν ο Ζεφάν με ατομική ενέργεια από τα αριστερά ξεπέρασε τους αντιπάλους του και με όμορφο συρτό σουτ νίκησε τον Λόπες.

Στα άλλα ματς η Μονακό κόλλησε στο 1-1 με την Τουλούζ, ενώ ο Μπεν Αρφά σκόραρε για την Νίς στη νίκη με 2-1 επί της Καέν.