ΓΑΛΛΙΑ

Έμεινε στην κορυφή η Νις

Η Νις νίκησε 1-0 τη Νανσί στο "Stade Marcel Picot", χάρη σε γκολ του Αλασάν Πλεά, έτσι παρέμεινε μόνη πρώτη στο γαλλικό πρωτάθλημα. Ξεκουράστηκε ο Μπαλοτέλι, έπαιξε δευτερόλεπτα ο Δώνης

Πρωτοπόρος του γαλλικού πρωταθλήματος εξακολουθεί να είναι η Νις, καθώς νίκησε 1-0 τη Νανσί στο "Stade Marcel Picot" και είναι ξανά στο +1 από τη Μονακό.

Ο Αλασάν Πλεά πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 60ό λεπτό, φτάνοντας τα 3 φέτος, ενώ ο Μάριο Μπαλοτέλι δεν ήταν στην αποστολή, αφού ακόμη δεν είναι σε θέση να παίζει δύο ματς σε διάστημα 3-4 ημερών.

Ο Τάσος Δώνης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 92ο λεπτό, ενώ νωρίτερα η Σεντ-Ετιέν επικράτησε 3-1 της Λιλ, η οποία παραμένει τελευταία.

Όσον αφορά στην Μαρσέιγ, με ασίστ και γκολ του Μπαφετιμπί Γκομίς, έκανε ανατροπή και νίκησε 2-1 τη Ναντ στο "Stade Vélodrome", έτσι ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις.

Οι συνθέσεις

ΝΑΝΣΙ (5-3-2): Εν'Ντι Ασεμπέ, Σετού, Καμπακό, Κρετιέν (74' Ρομπίκ), Λενγκλέ, Μπαντιλά, Πεντρετί, Εν'Γκεσάν (67' Ντιά), Μαρκετί, Χατζί (32' Κουρά), Μαντάν.

ΝΙΣ (5-4-1): Καρντινάλ, Ρικάρντο Περέιρα, Μπαΐς, Ντάντε, Σαρ, Ντάλμπερτ Ενρίκε, Μποντμέρ, Σιπριάν, Ουαλτέρ, Ισερίκ (83' Μπελχαντά), Πλεά (92' Δώνης).

ΣΕΝΤ-ΕΤΙΕΝ (3-4-3): Ρουφιέ, Λακρουά, Σέλνες, Νταμπό (67' Κλεμέν), Βερετού, Παζό, Μονέ-Πακέ, Πιερ-Γκαμπριέλ (32' Νορντέν), Ρου, Τανάν, Μπέριτς (76' Αμουμά).

ΛΙΛ: Ενιεάμα, Κορσιά, Σιβέλι, Μπάσα, Μπεριά, Σανκαρέ, Μαβουμπά, Ρόνι Λόπες (46' Παλμιερί), Ράιαν Μέντες (73' Αμαλφιτανό), Μποτεάκ (73' Ντε Πρεβίλ), Έντερ.

*κόκκινη 43' Μπεριά

ΜΑΡΣΕΪΓ: Γιοάν Πελέ, Σακάι, Φανί, Ντόρια, Μπεντιμό, Βενκέρ, Ζαμπό Ανγκισά, Καμπελά (85' Χουμπότσαν), Τοβέν (77' Κχαουί), Εν'Ζι (70' Σαρ), Γκομίς.

ΝΑΝΤ: Ριού, Ντιμπουά, Κουατέν, Βισκαρόντο, Λούκας Λίμα, Ζιλέ, Ρονζιέ (12' Τομασόν) (77' Κατσάνικλιτς), Τόμσεν, Αρί, Στεπίνσκι (61' Μπαμού), Σάλα.