ΓΑΛΛΙΑ

Εφιαλτική πρεμιέρα για Ζαρντίμ

Η Λοριάν υποχρέωσε σε εντός έδρας ήττα τη Μονακό (1-2), η οποία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες. Νικηφόρα η πρεμιέρα για τη Λιόν. (videos)

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε την καριέρα του στη Μονακό ο Λεονάρντo Ζαρντίμ. Οι Μονεγάσκοι παρουσιάστηκαν πολύ προβληματικοί και ηττήθηκαν από τη Λοριάν με 1-2. Αυτή, μάλιστα, ήταν η πρώτη φορά που χάνουν εντός έδρας από τη Λοριάν σε οποιαδήποτε διοργάνωση.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με εύστοχο πέναλτι του Αμπουμπακάρ και στο δεύτερο ημίχρονο τα πάντα έγιναν πιο εύκολα, αφού αποβλήθηκε και ο Καρβάλιο. Ωστόσο, η Μονακό, επίσης, με πέναλτι, το οποίο ήταν αμφισβητούμενο, ισοφάρισε σε 1-1. Ειρήσθω εν παρόδω, αυτό ήταν το 200ο γκολ του Φαλκάο στην καριέρα του σε συλλογικό επίπεδο. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ανοίχτηκαν πολύ και σε μία αντεπίθεση ο Λαβίν έκανε το τελικό 1-2.

Αντιθέτως, νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της Λιόν στη φετινή Ligue 1. Οι "γκον" προηγήθηκαν με ωραία ενέργεια του Μαλμπράν και λίγο μετά ο Λακαζέτ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι κλείδωσε τους τρεις βαθμούς.

ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Ζαλέ, Ροζέ, Ουμτιτί, Τολισό, Γκοναλόν, Φερί, Μβουεμπά, Φεκίρ (26' Μαλμπράνκ), Γιαταρά (67' Ενζί), Λακαζέτ

ΡΕΝ: Κοστίλ, Αντρέ, Μεξέρ, Αρμάντ, Εμπενγκέ, Μακούν (63' Φερναντές), Ντανζέ, Πέδρο Ενρίκε, Ντουκουρί (75' Χόζινερ), Ντεπ (75' Γκροσίσκι), Τοϊβόνεν

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Ντιντάρ, Αμπντενούρ, Καρβάλιο, Κουρζαουά, Μπακαγιόκο (32' Ζερμέν), Κοντογκμπιά, Ζοάο Μουτίνιο, Φερέιρα Καράσκο (76' Μαρσιάλ), Οκάμπος (60' Φαλκάο), Μπερμπάτοφ

ΛΟΡΙΑΝ: Λεκόμτ, Πεντρίνιο, Κονέ, Βάχτερ, Γκερέιρο, Αμπντουλά, Κουταντέρ, Ζουφρέ, Πελέ (35' Σουνού), Αμπουμπακάρ, Ντιαλό (65' Μεσλούμπ)

*Κόκκινη στο 68' ο Ρικάρντο Καρβάλιο

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ρεμς - Παρί Σεν Ζερμέν 2-2 (22' Ονιανζί, 34' Ντεβό / 7' και 63' Ιμπραχίμοβιτς)

Σάββατο

Μπαστιά - Μαρσέιγ 3-3 (8' και 73' Μαμπουλού, 66' Ταλό (πεν) / 11' και 62' Ζινιάκ, 17' Ρομαρίκ (αυτ))

Εβιάν - Καέν 0-3 (12' Καντέ, 32' και 37' Νταμέλ)

Γκινγκάμπ - Σεντ Ετιέν 0-2 (39' και 92' Ερντίντς (πεν))

Λιλ - Μετς 0-0

Μονπελιέ - Μπορντό 0-1 (17' Ντιαμπατέ)

Ναντ - Λανς 1-0 (65' Μπαμού)

Νις - Τουλούζ 3-2 (23' και 62' Σβίτανιτς, 68' Μποσετί / 44' Μπρέθγουεϊτ, 45' Μπεν Γεντέρ)