EUROPA LEAGUE

Preview: Europa League (day 4)

Preview: Europa League (day 4)

Το βράδυ της Πέμπτης διεξάγεται η 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και 4 ομάδες μπορούν να πάρουν τα πρώτα εισιτήρια για τους "32". Δείτε πως θα προκριθούν οι Ζενίτ, Άγιαξ, Σαχτάρ & Σάλκε

Με την αναμέτρηση του Αστάνα - Ολυμπιακός στις 18:00 ξεκινά το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικών ομίλων του Europa League το βράδυ της Πέμπτης, ενώ στις 22:05 ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Σταντάρ Λιέγης και ο ΠΑΟΚ την Καραμπάγκ.

Οι αναμετρήσεις που ξεχωρίζουν είναι οι Φενέρμπαχτσε - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Σαουθάμπτον - Ίντερ, με την πίεση στον Ζοζέ Μουρίνιο να αυξάνεται και τους "νερατζούρι" να παίζουν με υπηρεσιακό τεχνικό μετά την απόλυση του Φρανκ ντε Μπουρ.

Τέσσερις είναι οι ομάδες που μπορούν να εξασφαλίσουν πρόκριση στους "32" του Europa League από την 4η αγωνιστικές και αυτές είναι οι Ζενίτ, Άγιαξ, Σαχτάρ και Σάλκε.

Η ομάδα που δεν έχει το "3 στα 3" και μπορεί να περάσει είναι στον όμιλο του Παναθηναϊκού, ο Άγιαξ δηλαδή, ο οποίος προκρίνεται με νίκη επί της Θέλτα στην Ολλανδία, ανεξάρτητα με το τι θα γίνει στο "Απόστολος Νικολαΐδης".

Στον 4ο όμιλο η Ζενίτ θα περάσει απλά αν δεν ηττηθεί εντός έδρας από την Ντάνταλκ, στον 8ο όμιλο η Σαχτάρ αν δεν ηττηθεί στη Γάνδη θα προκριθεί και με "διπλό" θα εξασφαλίσει κορυφή, ενώ στον 9ο όμιλο η Σάλκε με νίκη επί της Κρασνοντάρ θα περάσει, αλλά θα το κάνει και με ισοπαλία αν δε νικήσει η Νις την Ζάλτσμπουργκ.

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

 

20:00

1ος όμιλος

Φενέρμπαχτσε - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ζόρια - Φέγενοορντ

 

2ος όμιλος

Αστάνα - Ολυμπιακός [18:00]

ΑΠΟΕΛ - Γιουνγκ Μπόις

 

3ος όμιλος

Άντερλεχτ - Μάιντς

Γκαμπάλα - Σεντ-Ετιέν

 

4ος όμιλος

Ζενίτ - Ντάνταλκ

Μακάμπι Τελ-Αβίβ - Άλκμααρ

 

5ος όμιλος

Αούστρια Βιέννης - Ρόμα

Άστρα Τζούρτζου - Βικτόρια Πλζεν

 

6ος όμιλος

Μπιλμπάο - Γκενκ

Σασουόλο - Ραπίντ Βιέννης

 

22:05

7ος όμιλος

Άγιαξ - Θέλτα

Παναθηναϊκός - Σταντάρ Λιέγης

 

8ος όμιλος

Γάνδη - Σαχτάρ

Μπράγκα - Κόνιασπορ

 

9ος όμιλος

Σάλκε - Κρασνοντάρ

Νις - Ζάλτσμπουργκ

 

10ος όμιλος

Φιορεντίνα - Σλόβαν Λίμπερετς

ΠΑΟΚ - Καραμπάγκ

 

11ος όμιλος

Σπάρτα Πράγας - Χαπόελ Μπερ-Σεβά

Σαουθάμπτον - Ίντερ

 

12ος όμιλος

Ζυρίχη - Στεάουα Βουκουρεστίου

Βιγιαρεάλ - Οσμάνλισπορ

 

Οι βαθμολογίες

 

1ος όμιλος

1. Φέγενοορντ 6 (2-1)

2. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 6 (5-2)

3. Φενέρμπαχτσε 4 (3-5)

4. Ζόρια 1 (1-3)

 

2ος όμιλος

1. ΑΠΟΕΛ 6 (4-4)

2. Ολυμπιακός 6 (5-2)

3. Αστάνα 1 (2-6)

4. Γιουνγκ Μπόις 4 (3-2)

 

3ος όμιλος

1. Άντερλεχτ 5 (5-3)

2. Μάιντς 5 (5-4)

3. Σεντ-Ετιέν 5 (1-2)

4. Γκαμπάλα 0 (3-7)

 

4ος όμιλος

1. Ζενίτ 9 (11-4)

2. Ντάνταλκ 4 (3-3)

3. Άλκμααρ 1 (2-8)

4. Μακάμπι Τελ-Αβίβ 3 (5-6)

 

5ος όμιλος

1. Αούστρια Βιέννης 5 (6-5)

2. Ρόμα 5 (8-4)

3. Άστρα Τζούρτζου 3 (4-8)

4. Βικτόρια Πλζεν 2 (2-3)

 

6ος όμιλος

1. Γκενκ 6 (7-4)

2. Σασουόλο 4 (5-4)

3. Ραπίντ Βιέννης 4 (4-4)

4. Μπιλμπάο 3 (1-5)

 

7ος όμιλος

1. Άγιαξ 7 (5-3)

2. Θέλτα 5 (5-3)

3. Σταντάρ Λιέγης 2 (3-4)

4. Παναθηναϊκός 1 (3-6)

 

8ος όμιλος

1. Σαχτάρ 9 (8-0)

2. Γάνδη 4 (3-6)

3. Μπράγκα 2 (2-4)

4. Κόνιασπορ 1 (1-4)

 

9ος όμιλος

1. Σάλκε 9 (5-1)

2. Κρασνοντάρ 6 (6-3)

3. Νις 1 (3-6)

4. Ζάλτσμπουργκ 0 (1-5)

 

10ος όμιλος

1. Φιορεντίνα 7 (8-2)

2. Καραμπάγκ 4 (5-7)

3. ΠΑΟΚ 4 (2-3)

4. Σλόβαν Λίμπερετς 1 (4-7)

 

11ος όμιλος

1. Σπάρτα Πράγας 6 (4-4)

2. Σαουθάμπτον 4 (3-1)

3. Χαπόελ Μπερ-Σεβά 4 (2-1)

4. Ίντερ 3 (2-5)

 

12ος όμιλος

1. Βιγιαρεάλ 5 (5-4)

2. Ζυρίχη 4 (4-4)

3. Οσμάνλισπορ 4 (5-4)

4. Στεάουα Βουκουρεστίου 2 (2-4)

 

*οι δύο πρώτοι προκρίνονται στους "32" (24 + 8 από το Champions League)

**σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν τα μεταξύ τους ματς (με όλα τα κριτήρια σαν να είναι νοκ-άουτ ματς), μετά η διαφορά τερμάτων (συνολικά στον όμιλο), μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά ο αριθμός των νικών, μετά ο αριθμός των εκτός έδρας νικών, μετά το fair-play και μετά η κατάταξη της UEFA

 

Ο πίνακας των σκόρερς

 

3 γκολ

Ζιουλιάνο (Ζενίτ)

Λίον Μπέιλι (Γκενκ)

Ζοαοζίνιο (Κρασνοντάρ)

Αλεκσάντρ Κοκόριν (Ζενίτ)

Νίκολα Κάλινιτς (Φιορεντίνα)

Γκιγιόμ Οαρό (Γιουνγκ Μπόις)

Κουμά Μπαμπακάρ (Φιορεντίνα)

 

 

 

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Αλλάζουν χέρια τα θρυλικά Αστέρια Γλυφάδας

Τα Αστέρια Γλυφάδας, όπου παρέλασαν τις περασμένες δεκαετίες όλη η αθηναϊκή ελίτ και άραβες κροίσοι, μπαίνουν σε μία νέα εποχή. Ποιος είναι ο επενδυτής και ποια τα σχέδια του

Αυτή είναι η προπόνηση που θα σε κρατήσει fit στις διακοπές

Οι διακοπές είναι ταυτόσημες της χαλάρωσης, αλλά λίγος (και απαραίτητος) χρόνος για το σώμα σου δεν έβλαψε ποτέ.

Ποια πόλη είναι η καλύτερη στον κόσμο για να ζήσεις

Κατακτά την πρώτη θέση της σχετικής λίστας για έβδομη συνεχή χρονιά

To gif της Candice Swanepoel θα ταρακουνήσει το 'είναι' σου

Έπαιξε στο γραφείο σε λούπα και προκάλεσε σεισμικές δονήσεις.

 
UNIQUE

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24