PREMIER LEAGUE

Ψηλότερα από την Λίβερπουλ η Γουέστ Χαμ

© REUTERS

Με δύο γκολ από κεφαλιές των Μίκελ Αντόνιο και Άντι Κάρολ, η Γουέστ Χαμ νίκησε με 2-0 την Λίβερπουλ και την προσπέρασε

Ιδανικά ξεκίνησε το 2016 για την Γουέστ Χαμ, καθώς νίκησε 2-0 την Λίβερπουλ στο "Μπόλεϊν Γκράουντ" και έτσι την προσπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα.

Ψηλότερα πλέον στην βαθμολογία τα "σφυριά", καθώς ήταν καλύτερα από τους "κόκκινους" στο... ψηλό παιχνίδι, καθώς πέτυχαν και τα δύο τέρματά τους με κεφαλιές.

Ο Μίκελ Αντόνιο, απόκτημα του καλοκαιριού με 9.000.000 ευρώ από τη Νότιγχαμ Φόρεστ, άνοιξε το σκορ στο 10' από την σέντρα του Ενέρ Βαλένσια.

Στο 55', δηλαδή στο 10ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, διαμόρφωσε το τελικό 2-0 ο Άντι Κάρολ, από μπαλιά του Νομπλ, με τον άλλο άσο της Λίβερπουλ να σκοράρει για 2ο σερί ματς.

Δεύτερη σερί νίκη για τα "σφυριά" μετά από αυτήν με την Σαουθάμπτον στο φινάλε του πρώτου γύρου και του 2015, ενώ προερχόντουσαν από 8 σερί αγωνιστικές χωρίς "τρίποντο" (6 ισοπαλίες και 2 ήττες).

Αντόνιο και Κάρολ μάλιστα είχαν πετύχει τα γκολ και στο 2-1 επί της Σαουθάμπτον (ανατροπή), ενώ η Λίβερπουλ επέστρεψε στις αποτυχίες έπειτα από τις δύο σερί νίκες με γκολ του Κριστιάν Μπεντεκέ (1-0 τις Λέστερ και Σάντερλαντ).

Αυτή ήταν η 6η φετινή ήττα για τους "κόκκινους", οι οποίοι έχουν επίσης 6 ισοπαλίες και 8 νίκες στην φετινή Premier League.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αντριάν, Τόμκινς, Κόλινς, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Κουγιατέ, Νομπλ, Λανσίνι (39' Πέδρο Ομπιάνγκ), Αντόνιο (86' Τζένκινσον), Ενέρ Βαλένσια (64' Παγέτ), Άντι Κάρολ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Σακό (81' Τζο Άλεν), Αλμπέρτο Μορένο (61' Μπραντ Σμιθ), Λούκας Λέιβα, Εμρέ Τζαν, Ρομπέρτο Φιρμίνο (61' Λαλάνα), Άιμπ, Κοουτίνιο, Μπεντεκέ.

*διαβάστε ΕΔΩ για τη νίκη της Άρσεναλ, τη νέα απώλεια της Λέστερ και την γκολάρα του Ρούνεϊ

**διαβάστε ΕΔΩ για την ανατροπή της Μάντσεστερ Σίτι στο Γουότφορντ

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Σάββατο

Γουέστ Χαμ - Λίβερπουλ 2-0 (10' Αντόνιο, 55' Άντι Κάρολ)

Σάντερλαντ - Άστον Βίλα 3-1 (30' Φαν Άανχολτ, 72' και 92' Ντεφόου / 63' Κάρλες Χιλ)

Λέστερ - Μπόρνμουθ 0-0

Άρσεναλ - Νιούκαστλ 1-0 (72' Κοσιελνί)

Νόριτς - Σαουθάμπτον 1-0 (76' Αλεξάντερ Τέτε)

Γουέστ Μπρομ - Στόουκ 2-1 (60' Σεσενιό, 93' Έβανς / 81' Γουόλτερς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σουόνσι 2-1 (47' Μαρσιάλ, 77' Ρούνεϊ / 70' Σίγκουρντσον)

Γουότφορντ - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (55' αυτ. Κολάροβ / 82' Γιαγιά Τουρέ, 84' Αγκουέρο)