PREMIER LEAGUE

Πάει για αρνητικό ρεκόρ η Άστον Βίλα

Η Άστον Βίλα δεν έχει σκοράρει τα τελευταία έξι παιχνίδια και μπήκε στην λίστα με τις ομάδες που είχαν ανάλογη δυστοκία με τους "χωριάτες" στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ.

Στον αγώνα με την Άρσεναλ η Άστον Βίλα έγινε η 8η ομάδα στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ χωρίς γκολ σε έξι σερί ματς στο πρωτάθλημα. Τελευταία φορά η Άστον Βίλα σκόραρε πριν τα Χριστούγεννα στην ισοπαλία 1-1 με την Μάντσεστερ Γ.

Συνολικά οι "χωριάτες" δεν έχουν σκοράρει τα τελευταία 612 λεπτά στο πρωτάθλημα. Η δυστοκία τους έχει στοιχίσει στον βαθμολογικό πίνακα καθώς βρίσκονται στην 16η θέση με 22 βαθμούς.

Η Κρίσταλ Πάλας είναι η ομάδα με τα περισσότερα λεπτά χωρίς να πετύχει γκολ στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ. Την σεζόν 1994-95 είχε 9 ματς και συνολικά 836 λεπτά δίχως γκολ. Η Ντέρμπι την σεζόν 2007-08 είχε 7 ματς και συνολικά 777 λεπτά χωρίς γκολ.

Η Ίπσουιτς την σεζόν 1994-95 είχε 7 ματς και συνολικά 714 λεπτά. Δείτε τον πίνακα με τις ομάδες που έχουν τον περισσότερο χρόνο χωρίς γκολ στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ.