PREMIER LEAGUE

Νίκη με ανατροπή η Τσέλσι

Η Λίβερπουλ έκανε το τέλειο ξεκίνημα με το γκολ του Σκρτελ, όμως η Τσέλσι γύρισε το ματς πριν κλείσει το ημίχρονο με τους Αζάρ και Ετό και σκαρφάλωσε στην 3η θέση. Δεύτερο σερί χαμένο ντέρμπι για τους "κόκκινους".

Όπως και στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Μάντσστερ Σίτι στην Boxing Day, η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ κόντρα στην Τσέλσι όμως ξαναβίωσε τον εφιάλτη του "Ετιχάντ", με την Τσέλσι να πραγματοποιεί την ανατροπή στο σκορ με το τέλος του πρώτου μέρους και να υποχρεώνει σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο διατηρήθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και απέχει 2 βαθμούς από την Άρσεναλ και 1 από την Μάντεστερ Σίτι, ενώ στον αντίποδα οι "κόκκινοι" υποχώρησαν (από την 1η θέση στην οποία βρίσκονταν ανήμερα των Χριστουγέννων) στην πέμπτη θέση.

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις για τη Λίβερπουλ, η οποία προηγήθηκε μόλις στο 4' με τον Μάρτιν Σκρτελ: ο Κοουτίνιο εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, η άμυνα της Τσέλσι απέτυχε να απομακρύνει και ο Σλοβάκος σέντερ μπακ δεν δυσκολεύτηκε από κοντά -απέναντι στον εξουδετερωμένο Τσεχ- να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η συνέχεια όμως βρήκε την Τσέλσι να κλείνει τους "κόκκινους" στα καρέ τους και να δημιουργεί ευκαιρίες (κορυφαία το σουτ του Λάμπαρντ που έβγαλε με υπερένταση σε κόρνερ ο Μινιολέ) για να έρθει φυσιολογικά η ισοφάριση στο 17'.

Ο Εντέν Αζάρ είδε τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του και με εκπληκτικό δεξί σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή την έστειλε στο αριστερό "παραθυράκι" της εστίας της Λίβερπουλ, σημειώνοντας το 8ο γκολ του μέσα στη σεζόν.

GLYN KIRK

Η ανατροπή για τους "μπλε" ολοκληρώηκε στο 34' όταν ο Όσκαρ γύρισε τη μπάλα από τα δεξιά στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Ετό πρόλαβε τον Σκρτελ για να γράψει το 2-1 με προβολή, παρά την προσπάθεια του Μινιολέ.

© GETTY IMAGES EUROPE

Όσον αφορά στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ είχε μεγαλύτερη ευκαιρία για να σκοράρει την κεφαλιά του Σακό στο δοκάρι στο 52' (16ο δοκάρι για τη Λίβερπουλ τη φετινή σεζόν που είναι η ομάδα με τα περισσότερα) και η Τσέλσι είχε το τετ α τετ του Ετό με τον Μινιολέ λίγα λεπτά αργότερα (σούπερ απόκρουση από τον Βέλγο τερματοφύλακα), με τους φιλοξενούμενους να έχουν πάντως κάθε λόγο να διαμαρτύρονται στον Χάουαρντ Γουέμπ.

© SKY SPORTS

Στο 80ο λεπτό, ο Σαμουέλ Ετό έβαλε το πόδι του και ανέτρεψε ανόητα τον Σουάρες μέσα στην μεγάλη περιοχή της Τσέλσι (ο Ουρουγουανός είχε χάσει ήδη το κοντρόλ της μπάλας), με τον διαιτητή να μην βλέπει όμως την παράβαση και να αφήνει το ματς να συνεχιστεί.

Διαβάστε ΕΔΩ τι έγινε στα Νιουκαστλ-Άρσεναλ, Έβερτον-Σαουθάμπτον και Τότεναμ-Στόουκ.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς (30' Κόουλ), Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Λάμπαρντ (45' Μίκελ), Ουίλιαν, Οσκάρ, Αζάρ, Ετό (87' Τόρες)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Τζόνσον (83' Άσπας), Σκρτελ, Άγκερ, Σακό (90' Κολό Τουρέ), Λούκας, Άλεν (60' Σμιθ), Χέντερσον, Στέρλινγκ, Κοουτίνιο, Σουάρες

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Γουέστ Χαμ - Γουέστ Μπρομ 3-3 (4' Τζο Κόουλ, 65' Μαϊγκά, 67' Νόλαν / 40', 45' Ανελκά, 69' Μπεραϊνό)

Άστον Βίλα - Σουόνσι 1-1 (7' Αγκμπονλαχόρ / 36' Λαμά)

Χαλ - Φούλαμ 6-0 (49' Ελ Μοχαμαντί, 60', 84' Κόρεν, 63' Μπόιντ, 67' Χάντλστοουν, 74' Φράιατ)

Μάντσεστερ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (66' Τζέκο)

Νόριτς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (57' Γουέλμπεκ)

Κάρντιφ - Σάντερλαντ 2-2 (6' Ματς, 58' Κάμπελ / 83' Φλέτσερ, 96' Κόουλμπακ)