PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 2-1

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 2-1 την Λίβερπουλ στο "Όλντ Τράφορντ" και διατηρήθηκε στο +7 από την Σίτι, η οποία επικράτησε με 2-0 της Άρσεναλ μέσα στο Λονδίνο (videos)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε και δεύτερη νίκη φέτος επί της Λίβερπουλ, καθώς επικράτησε των "κόκκινων" με 2-1 στο "Ολντ Τράφορντ".

Αυτή ήταν η 8η εντός έδρας νίκη για την ManUtd στα τελευταία 9 ματς επί της Λίβερπουλ, ενώ να νικήσει μέσα-έξω ήταν κάτι που είχε πετύχει τελευταία φορά την περίοδο 2007-2008.

Ο Ρόμπιν φαν πέρσι άνοιξε το σκορ στο 19' με κοντινό πλασέ μετά την χαμηλή σέντρα του Πατρίς Εβρά από αριστερά.

Ο Ολλανδός επιθετικός πέτυχε το 17ο γκολ στο πρωτάθλημα και είναι πρώτος σκόρερ της Premier League, με τον Λουίς Σουάρες να μένει στα 15.

Live Photo

Το 2-0 για την ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον ήρθε στο 54' με τον Πατρίς Εβρά να πιάνει την κοντινή κεφαλιά, αλλά τελικά έκανε πάλι ασίστ, καθώς η μπάλα χτύπησε και λίγο στο κεφάλι του Νεμάνια Βίντιτς, για να καταλήξει εν συνεχεία στα δίχτυα του Πέπε Ρέινα.

Live Photo

Η είσοδος του Ντάνιελ Στάριτζ στο ημίχρονο έκανε πιο επιθετική την Λίβερπουλ, ο οποία στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακή.

Ο Στάριτζ λοιπόν στο 57' μείωσε με κοντινό πλασέ σε 2-1, παίρνοντας το... ριμπάουντ από το σουτ του Στίβωεν Τζέραρντ και την απόκρουση του Νταβίντ ντε Χέα.

Το νέο απόκτημα της Λίβερπουλ σκόραρε και στο δεύτερο ματς του με την νέα του ομάδα, καθώς είχε βρει δίχτυα και στο ντεμπούτο του κόντρα στην Μάνσφιλντ (FA Cup).

live photo

Στα τελευταία λεπτά η Λίβερπουλ πίεσε για την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ, με τον Στάριτζ να έχει την καλύτερη ευκαιρία στο 85'.

MANUTD: Ντε Χέα, Ραφαέλ, Ρίο Φέρντιναντ, Βίντιτς (78' Σμόλινγκ), Εβρά, Κάρικ, Κλέβερλι, Άσλεϊ Γιανγκ (46' Βαλένσια), Καγκάουα (76' Φιλ Τζόουνς), Γουέλμπεκ, Φαν Πέρσι.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Γουίζντομ, Σκρτελ, Άγκερ, Γκλεν Τζόνσον, Λούκας Λέιβα (46' Στάριτζ), Τζέραρντ, Τζο Άλεν (79' Χέντερσον), Ντάουνινγκ, Στέρλινγκ (61' Μπορίνι), Λουίς Σουάρες.

Manchester United striker Robin van Persie (centre) scored the opener against Liverpool

Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2

Στο άλλο μεγάλο ντέρμπι της Αγγλίας, η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 2-0 την Άρσεναλ μέσα στο Λονδίνο και διατηρήθηκε 7 βαθμούς πίσω από την ManUtd.

Στο 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Λοράν Κοσιελνί, ο οποίος είχε κόκκινη κάνοντας πέναλτι στον Έντιν Ντζέκο.

Live Photo

Ο Βόσνιος δεν κατάφερε να ευστοχήσει από τα 11 βήματα, αλλά στο 21' ο Τζέιμς Μίλνερ άνοιξε το σκορ για τους "πολίτες".

Live Photo

Live Photo

Ο Ντζέκο τελικά κατάφερε να σκοράρει στο 32' για το τελικό 0-2, ενώ στο 75' έμεινε με 10 παίκτες και η Σίτι, λόγω αποβολής του Βενσάν Κομπανί.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Στσέζνι, Σανιά, Κοσιελνί, Βερμάλεν, Γκιμπς, Ντιαμπί (61' Ράμσεϊ), Γουίλσιρ, Καθόρλα, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (12' Μέρτεζακερ), Ποντόλσκι (57' Ζιρού), Γουόλκοτ.

ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Νάστασιτς, Κλισί, Χάβι Γκαρθία, Μπάρι, Μίλνερ, Νταβίντ Σίλβα (93' Κολάροβ), Τέβες (77' Λέσκοτ), Ντζέκο (88' Μπαλοτέλι).

ΚΠΡ - Τότεναμ 0-0

Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον 0-1 (34' πέν. Λάμπερτ)

Έβερτον - Σουόνσι 0-0

Φούλαμ - Γουίγκαν 1-1 (22' Καραγκούνης / 71' Ντι Σάντο)

Νόριτς - Νιούκαστλ 0-0

Ρέντινγκ - Γουέστ Μπρομ 3-2 (82' Κεμπέ, 88' πέν. Λε Φοντρ, 90' Πογκρεμπνιάκ / 19' και 69' Λουκακού)

Στόουκ - Τσέλσι 0-4 (45'+2 και 62' αυτ. Γουόλτερς, 65' πέν. Λάμπαρντ, 73' Αζάρ)

Σάντερλαντ - Γουέστ Χαμ 3-0 (12' Σεμπάστιαν Λάρσον, 47' Άνταμ Τζόνσον, 74' ΜακΚλιν)

Κυριακή

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 2-1 (19' Φαν Πέρσι, 54' Βίντιτς / 57' Στάριτζ)

Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (21' Μίλνερ, 32' Ντζέκο)