PREMIER LEAGUE

Πλεονέκτημα η Σίτι, κορυφή η Τσέλσι

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 4-1 την Σαουθάμπτον και έτσι θα πάει στο "Άνφιλντ" την άλλη εβδομάδα έχοντας το πλεονέκτημα να παίζει και για ισοπαλία. "4άρα" και η ManUtd, ανάσα για Φούλαμ, επέστρεψε κορυφή η Τσέλσι (videos)

Τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του τίτλου στην Premier League διατήρησε η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς νίκησε με 4-1 την Σαουθάμπτον, έτσι την άλλη εβδομάδα θα παίξει στο "Άνφιλντ" κόντρα στην Λίβερπουλ με την ισοπαλία να μην είναι αρνητικό αποτέλεσμα για τους "πολίτες".

Μείωσαν την απόσταση στον έναν βαθμό, αλλά με ματς λιγότερο, ενώ αν η ομάδα του Ρότζερς επανέλθει την Κυριακή στο +4 θα είναι με δύο ματς περισσότερα από την Σίτι.

Από τα 11 βήματα μόλις στο 3ο λεπτό ο Γιαγιά Τουρέ άνοιξε το σκορ με το 18ο γκολ στο πρωτάθλημα, αλλά απάντησε ο Ρίκι Λάμπερτ στο 37', επίσης με εκτέλεση πέναλτι.

Όταν συμπληρώθηκαν τα 45 λεπτά το σκορ ήταν ακόμη 1-1, αλλά όταν ολοκληρώθηκε το ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 3-1, καθώς σκόραρε ο Νασρί στο 45'+1 και ο Τζέκο στο 45'+4', ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Γιόβετιτς στο 81'.

Το πρώτο ημίχρονο είχε 5 λεπτά καθυστερήσεις λόγω του τραυματισμού του Τζέι Ροντρίγκεθ.

Ξανά κορυφή η Τσέλσι

Με γκολ των Μοχάμεντ Σαλάχ, Φρανκ Λάμπαρντ και Ουίλιαν η Τσέλσι επικράτησε με 3-0 της Στόουκ στο Λονδίνο και επέστρεψε στις νίκες (μετά από δύο ήττες, μία στο πρωτάθλημα μία, στο CL), έτσι επέστρεψε και στην κορυφή, αλλά με ένα ματς περισσότερο από την Λίβερπουλ και δύο από την Μάντσεστερ Σίτι.

"4άρα" με Μάτα η ManUtd

Με δύο γκολ (το πρώτο με φαουλάρα) και μία ασίστ του Χουάν Μανουέλ Μάτα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 4-0 τη Νιούκαστλ μέσα στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" και προσπέρασε την Τότεναμ.

Η Φούλαμ ανέβηκε στην 18η θέση, καθώς νίκησε 2-1 την Άστον Βίλα μέσα στο "Βίλα Παρκ", αλλά παραμένει πολύ δύσκολο να σωθεί, καθώς η Γουέστ Μπρομ νίκησε τη Νόριτς και είναι αμφότερες στο +5.

Οι συνθέσεις

ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμιτσέλις, Κολάροβ, Φερναντίνιο (46' Χάβι Γκαρθία), Γιαγιά Τουρέ, Νεσούς Νάβας, Νασρί, Νταβίντ Σίλβα (77' Γιόβετις), Τζέκο (65' Νεγκρέδο).

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Γκασανίγκα, Τσέιμπερς, Ζοζέ Φόντες, Λόβρεν, Λουκ Σο, Κορκ (80' Ουανιάμα), Σνιντερλέν, Στίβεν Ντέιβις (75' Γκάλαχερ), Λαλάνα, Τζέι Ροντρίγκεθ (26' Γουάρντ-Πρόουζ), Λάμπερτ.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Γκάρι Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Λάμπαρντ (70' Ντάβιντ Λουίζ), Ουίλιαν (78' Άσλεϊ Κόουλ), Σέρλε (59' Αζάρ), Σαλάχ, Τόρες.

ΣΤΟΟΥΚ: Μπέγκοβιτς, Κάμερον (46' Γουίλκινσον), Σόκρος, Γουίλσον, Πίτερς, Ν'Ζονζί, Γουίλσον Παλάσιος (46' Τσάρλι Άνταμ), Γουίλαν, Οντεμβίγκι, Αρναούτοβιτς, Κράουτς (78' Γουόλτερς).

*χαμένο πέναλτι 61' Λάμπαρντ (γκολ στην επαναφορά)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Έλιοτ, Σαντόν, Γουίλιαμσον, Κολοτσίνι, Αϊνταρά, Γκόσλινγκ, Τιοτέ, Ανίτα, Γκουφράν (85' Σόλα Αμεόμπι), Λουκ ντε Γιόνγκ (61' Μπεν Αρφά), Παπίς Σισέ.

MANUTD: Λίντεγκααρντ, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Φιλ Τζόουνς, Εβρά (64' Μπούτνερ), Φλέτσερ, Φελαϊνί (69' Νανί), Μάτα, Άσλεϊ Γιάνγκ (18' Γιανουζάι), Καγκάουα, Χαβιέρ Ερνάντες.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκούζαν, Λόουτον, Φλάαρ, Μπάικερ, Μπέρτραντ, Μπακούνα, Γουέστγουντ, Ολμπράιτον (91' Μπάουερι), Τζο Μπένετ (66' Τόνεφ), Βάιμαν, Χολτ.

ΦΟΥΛΑΜ: Στόκντεϊλ, Ρίτερ, Χάιτινχα (83' Ρίισε), Χάνγκελαντ, Αμορεμπιέτα, Μααμαντού Ντιαρά, Σίντγουελ, Κασάμι (46' Ντεζάγκα), Ρίτσαρντσον, Χόλτμπι, Γούντροου (46' Ρονταγιέγκα).

ΝΟΡΙΤΣ: Ράντι, Ράσελ Μάρτιν, Γιόμπο, Μπασόνγκ, Μάρτιν Όλσον (81' Χονάς Γκουτιέρες), Χάουσον, Τετέι, Σνόντγκρας, Χούλαχαν (64' Ρέντμοντ), Ελμάντερ (70' Μπέκιο), Χούπερ.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Στίβεν Ριντ, ΜακΌλεϊ, Γιόνας Όλσον, Ρίτζγουελ, Τζέιμς Μόρισον, Μουλουμπού, Αμαλφιτανό, Ντόρανς (77' Γκέρα) (83' Ο'Νιλ), Σεσενιό, Βίντρα (71' Μπεραϊνό).

ΚΑΡΝΤΙΦ: Μάρσαλ, Τεοφίλ Κατερίν, Κόκερ, Μπεν Τέρνερ, Αντριου Τέιλορ, Μεντέλ, Ματς, Ζαά (62' Νόουν), Ντέλι (72' Μπέλαμι), Φλέιζερ Κάμπελ, Κένουιν Τζόουνς (78' Κάουι).

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Σπερόνι, Μαριάπα, Ντιλέινι, Νταν, Γουάρντ, Ντικγκακόι, Τζέντινακ, Λέντλεϊ (79' Παρ), Πάντσεον, Μπολασί (64' Σαμάκ), Κάμερον Τζερόμ (83' Μάρεϊ).

ΧΑΛ: Χάρπερ, Ροζένιορ, Τσέστερ, Κέρτις Ντέιβις, Μέινορ Φιγκερόα (75' Κόρεν), Λίβερμορ, Μάιλερ, Ελ Μοχαμαντί, Τζορτζ Μπόιντ, Γέλαβιτς (91' Σαγκμπό), Λονγκ (64' Αλούκο).

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φορμ, Ρανχέλ, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Τσίκο, Μπεν Ντέιβις, Σέλβεϊ, Μπρίτον (83' Λίτα), Ντε Γκουζμάν (46' Ντάιερ), Ράουτλετζ, Μίτσου (66' Πάμπλο Ερνάντεθ), Μπονί.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Σίτι - Σαουθάμπτον 4-1 (3' πέν. Γιαγιά Τουρέ, 45'+1 Νασρί, 45'+4 Τζέκο, 81' Γιόβετιτς / 37' πέν. Λάμπερτ)

Κάρντιφ - Κρίσταλ Πάλας 0-3 (31' και 88' Πάντσεον, 71' Λέντλεϊ)

Άστον Βίλα - Φούλαμ 1-2 (70' Χολτ / 61' Ρίτσαρντσον, 86' Ρονταγιέγκα)

Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-4 (39' και 50' Μάτα, 65' Χαβιέρ Ερνάντες, 93' Γιανουζάι)

Χαλ - Σουόνσι 1-0 (39' Τζορντ Μπόιντ)

Νόριτς - Γουέστ Μπρομ 0-1 (16' Αμαλφιτανό)

Τσέλσι - Στόουκ 3-0 (32' Σαλάχ, 61' Λάμπαρντ, 72' Ουίλιαν)