PREMIER LEAGUE

Η "3άρα" της Έβερτον στην ManUtd

© REUTERS

Η Έβερτον υποχρέωσε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην πιο βαριά φετινή της ήττα, καθώς νίκησε 3-0 την ομάδα του Φαν Χάαλ που έπεσε ξανά στην 4η θέση (videos)

Θρίαμβος της Έβερτον στο "Γκούντισον Παρκ", καθώς νίκησε με 3-0 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Αυτή ήταν η πιο βαριά ήττα φέτος για την ομάδα του Λουί φαν Χάαλ, η οποία μάλιστα για πρώτη φορά χάνει για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική (ήττα στο Λονδίνο από την Τσέλσι την προηγούμενη εβδομάδα).

Μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Τζέιμς ΜακΚάρθι, διπλασίασε τα τέρματα των "ζαχαρωτών" ο Τζον Στόουνς στο 35' και το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Κέβιν Μιραλάς στο 74', πέντε λεπτά μετά την είσοδό του.

Σημαντικό το πλήγμα για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς έπεσε στην 4η θέση, η οποία οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Κόουλμαν, Στόουνς, Τζαγκιέλκα, Μπέινς, Μπάρ, Μπάρκλεϊ (88' Νέισμιθ), ΜακΚάρθι, Λένον, Όσμαν (69' Μιραλάς), Λουκακού (87' Αρουνά Κονέ).

MANUTD: Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, ΜακΝερ, Σο, Μπλιντ, Αντέρ Ερέρα, Φελαϊνί (46' Φαλκάο), Μάτα (63' Ντι Μαρία), Άσλεϊ Γιάνγκ, Ρούνεϊ (88' Φαν Πέρσι).

*για το Άρσεναλ - Τσέλσι 0-0 διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Σαουθάμπτον - Τότεναμ 2-2 (29' και 65' Γκρατσιάνο Πελέ / 43' Λαμέλα, 70' Σαντλί)

Μπέρνλι - Λέστερ 0-1 (60' Βέιρντι)

Κρίσταλ Πάλας - Χαλ 0-2 (51' και 90' Εν'Ντόι)

Νιούκαστλ - Σουόνσι 2-3 (20' Αγιόθε Πέρεθ, 87' Σιμ ντε Γιόνγκ / 45'+2 Νέλσον Ολιβέιρα, 50' Σίγκουρντσον, 71' Κορκ)

ΚΠΡ - Γουέστ Χαμ 0-0

Στόουκ - Σάντερλαντ 1-1 (27' Τσάρλι Άνταμ / 2' Γουίκαμ)

Γουέστ Μπρομ - Λίβερπουλ 0-0

Μάντσεστερ Σίτι - Άστον Βίλα 3-2 (3' Αγκουέρο, 66' Κολάροβ, 89' Φερναντίνιο / 68' Κλέβερλι, 85' Κάρλος Σάντσες)