PREMIER LEAGUE

Άρσεναλ - Λίβερπουλ 4-1

Η Άρσεναλ πέτυχε 3 γκολ μέσα στα τελευταία 9 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και νίκησε με 4-1 την Λίβερπουλ στο Λονδίνο (videos)

Η Άρσεναλ "κατακεραύνωσε" την Λίβερπουλ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και νίκησε με 4-1 στο Λονδίνο, έτσι την άφησε 9 βαθμούς πίσω της, κάνοντας σπουδαίο βήμα για έξοδο στο Champions League με την 7η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα!

Η κακή παράδοση για τους "κόκκινους" στο Λονδίνο συνεχίστηκε, καθώς είναι χαρακτηριστικό πως πλέον έχουν επικρατήσει μόλις μία φορά (0-2, Αύγουστος 2011) στις τελευταίες 19 αναμετρήσεις με γηπεδούχο την Άρσεναλ.

Η Λίβερπουλ έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 19', όταν ο Λάζαρ Μάρκοβιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Οσπίνα και προτίμησε να κάνει πάσα στον Στέρλινγκ που δεν πρόλαβε να κάνει προβολή.

© MICHAEL ZEMANEK / BPI

Πλησιάζοντας στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου... ξέσπασε η καταιγίδα της Άρσεναλ!

Στο 37' ο Έκτορ Μπεγιερίν μπήκε από δεξιά στην περιοχή, δεν τον σταμάτησε κανείς και με αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ, στο 40' με τρομερή εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0 ο Μεσούτ Εζίλ και στο 45' με φοβερό σουτ ο Αλέξις Σάντσες έκανε το 3-0 για τους "κανονιέρηδες".

Η αντίδραση της Λίβερπουλ ήρθε, με τον αρχηγό, Τζόρνταν Χέντερσον, να μειώνει με πέναλτι στο 76', ενώ στο 84' έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Εμρέ Τζαν.

Στο 89' η Άρσεναλ είχε δοκάρι με τον Καθόρλα και το 4ο γκολ ήρθε στο 91', με τον Ολιβιέ Ζιρού να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Μπεγιερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί (49' Γκαμπριέλ Παουλίστα), Μονρεάλ, Κοκελέν, Ράμσεϊ (62' Φλαμινί), Καθόρλα, Αλέξις Σάντσες, Μεσούτ Εζίλ (73' Γουέλμπεκ), Ζιρού.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (3-6-1): Μινιολέ, Εμρέ Τζαν, Κολό Τουρέ, Σακό, Λούκας Λέιβα, Τζο Άλεν, Χέντερσον, Αλμπέρτο Μορένο, Μάρκοβιτς (46' Στάριτζ), Κοουτίνιο, Στέρλινγκ.

*κόκκινη 84' Εμρέ Τζαν

***για τις νίκη των ManUtd και Τσέλσι, αλλά και όλα τα υπόλοιπα ματς διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Άρσεναλ - Λίβερπουλ 4-1 (37' Μπεγιερίν, 40' Μεσούτ Εζίλ, 45' Αλέξις Σάντσες, 91' Ζιρού / 76' πέν. Χέντερσον)

Έβερτον - Σαουθάμπτον 1-0 (16' Τζαγκιέλκα)

Λέστερ - Γουέστ Χαμ 2-1 (12' Καμπιάσο, 86' Κινγκ / 32' Κουγιατέ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα 3-1 (43' και 92' Αντέρ Ερέρα, 79' Ρούνεϊ / 80' Μπεντέκ)

Σουόνσι - Χαλ 3-1 (18' Κι Σουνγκ-Γιόνγκ, 37' και 90' Γκομίς / 50' ΜακΣέιν)

Γουέστ Μπρομ - ΚΠΡ 1-4 (58' Ανιτσέμπε / 15' Βάργκας, 37' Όστιν, 43' Ζαμόρα, 95' Μπάρτον)

Τσέλσι - Στόουκ 2-1 (39' πέν. Αζάρ, 62' Ρεμί / 44' Τσάρλι Άνταμ)

*ματς λιγότερο Λέστερ και Τσέλσι

*οι 4 πρώτοι Champions League (4ος προκριματικά)

**o 5ος Europa League (όπως και ο κάτοχος του FA Cup & του League Cup)