PREMIER LEAGUE

Απόδραση με Ροσίτσκι η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ νίκησε στο λονδρέζικο ντέρμπι την Τότεναμ μέσα στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" με γκολάρα του Ροσίτσκι στο 2ο λεπτό (videos)

Με το φοβερό γκολ του Τόμας Ροσίτσκι η Άρσεναλ νίκησε στο λονδρέζικο ντέρμπι την Τότεναμ μέσα στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν".

Ο Τσέχος έβγαλε αντεπίθεση από δεξιά στο δεύτερο λεπτό, άλλαξε την μπάλα με τον 'Άλεξ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν και με φοβερό διαγώνιο σουτ στην κίνηση "εκτέλεσε" τον Ουγκό Λορίς.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος, έτσι μετά την Λίβερπουλ στο "Ολντ Τράφορντ" πήρε και η Άρσεναλ μεγάλο "διπλό", έτσι παραμένει μαζί με τους "κόκκινους" στην 2η θέση, πλησιάζοντας την πρωτοπόρο, Τσέλσι, στους 4 βαθμούς, έχοντας και ματς λιγότερο.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Νότον, Καμπούλ, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Σάντρο (68' Παουλίνιο), Μπενταλέμπ, Έρικσεν (82' Σολδάδο), Τάουνσεντ, Σαντλί (68' Σίγκουρντσον), Αντεμπαγιόρ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Στσέσνι, Σανιά, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Αρτέτα, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (85' Βερμάλεν), Ροσίτσκι (68' Φλαμινί), Καθόρλα, Ποντόλσκι (77' Μονρεάλ), Ζιρού.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Σάββατο

Χαλ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (14' Νταβίντ Σίλβα, 90' Τζέκο)

Έβερτον - Κάρντιφ 2-1 (59' Ντεουλεφέου, 93' Κόουλμαν / 68' Χουάν Κάλα)

Σάντερλαντ - Κρίσταλ Πάλας 0-0

Φούλαμ - Νιούκαστλ 1-0 (68' Ντεζάγκα)

Σαουθάμπτον - Νόριτς 4-2 (5' Σνιντερλέν, 57' Λάμπερτ, 72' Τζέι Ροντρίγκεθ, 97' Γκάλαχερ / 85' Ελμάντερ, 86' Σνόντγκρας)

Σουόνσι - Γουέστ Μπρομ 1-2 (2' Λαμά / 52' Σεσενιό, 85' Μουλουμπού)

Στόουκ - Γουέστ Χαμ 3-1 (32' και 79' Οντεμβίγκι, 69' Αρναούτοβιτς / 5' Άντι Κάρολ)

Άστον Βίλα - Τσέλσι 1-0 (82' Ντελφ)

Κυριακή

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 0-3 (34' πέν. και 47' πέν. Τζέραρντ, 84' Λουίς Σουάρες)

Τότεναμ - Άρσεναλ 0-1 (2' Ροσίτσκι)