ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Πρώτα γκολ για Καρέλη, Γιαννιώτα και Ράνο

Ο Καρέλης έκανε ντεμπούτο με γκολάρα στην Γκενκ, τα πρώτα τους γκολ στην Κύπρο πέτυχαν και οι Γιαννιώτας, Ράνος. Ο Μήτρογλου σκόραρε για 2η σερί αγωνιστική, "λύγισε" στο 95' ο Κωνσταντόπουλος (videos)

Με νικητήρια γκολάρα έκανε ντεμπούτο στην Γκενκ ο Νίκος Καρέλης και μπήκε στην καλύτερη 11άδα της αγωνιστικής στο Βέλγιο, ενώ το πρώτο τους τέρμα στην Κύπρο πέτυχαν οι Γιάννης Γιαννιώτας και Νίκος Ράνος.

Μανωλάς και Τοροσίδης ήταν στην πρώτη 11άδα του Σπαλέτι, αλλά η Βερόνα με Μόρα ξανά ηγέτη στην άμυνα πήρε βαθμό στην Ρώμη.

Ο Ντίμι Κωνσταντόπουλος δεν κατάφερε να μην δεχτεί γκολ για 10η σερί αγωνιστική, καθώς "λύγισε" στο 95', ενώ ο Καρνέζης δέχτηκε 4 γκολ σε ένα ημίχρονο από την Γιουβέντους.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ήταν εκτός αποστολής

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Έκτος αποστολής για την 1η ομάδα, δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση η U21

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπρίστολ κατάφερε να λυγίσει τον Dimi και να επικρατήσει με 1-0 της Μίντλεσμπρο. Ο Έλληνας τερματοφύλακας δεν είχε δεχτεί γκολ για 9 σερί αγωνιστικές!

Μπρίστολ - Μίντλεσμπρο 1-0

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Στο ημίχρονο μπήκε στην θέση του Ραούλ Χιμένες και στο 52' ισοφάρισε σε 1-1 με αρκετή τύχη (κόντρα σε αμυντικό). Η Μπενφίκα έκανε τελικά ανατροπή και νίκησε 2-1 στην έδρα της Εστορίλ και ο Έλληνας στράικερ σκόραρε για 2η σερί αγωνιστική, φτάνοντας τα 6 γκολ στο πρωτάθλημα

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο

Εστορίλ - Μπενφίκα 1-2

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Ήταν εκτός αποστολής

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Ήταν εκτός αποστολής

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ήττα της Χαπόελ Τελ-Αβίβ με 0-1 από την Χαπόελ Κφαρ Σάμπα, στον ελληνικό.... εμφύλιο. Ο Βύντρα μάλιστα στο 95' έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή και απέτρεψε το 0-2

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σάμπα): Βασικός και ο Γιάννης Παπαδόπουλος, αντικαταστάθηκε στο 55'

Χαπόελ Τελ-Αβίβ - Χαπόελ Κφαρ Σάμπα 0-1

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): 'Επαιξε 90 λεπτά στο ντεμπούτο του Σπαλέτι στον πάγκο της Ρόμα, η Βερόνα πήρε ισοπαλία στην Ρώμη με το πέναλτι του Πατσίνι (ο Καστάν έκανε το πέναλτι)

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε δεξί μπακ και αντικαταστάθηκε στο 73' για να γίνει πιο επιθετική η ομάδα, μπήκε ο Ιάγο Φαλκέ και γύρισε δεξί μπακ ο Φλορέντσι

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Η Βερόνα έπαιξε με 3 κεντρικούς αμυντικούς, στο κέντρο ο Μόρας που έκανε πολύ εμφάνιση στη Ρώμη. Έπαιξε φυσικά 90 λεπτά και είναι αυτός που ευθύνεται για το γκολ του Ναϊνγκολάν

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός για 20ή φορά σε 20 αγωνιστικές, εφιαλτικό το πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Γιουβέντους, καθώς δέχτηκε 4 γκολ. Εκεί σταμάτησε το κοντέρ (0-4) δεν έχει δεχτεί ποτέ στην καριέρα του πάνω από 4 γκολ

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Μπήκε στο 91ο λεπτό, η Τζένοα νίκησε 4-0 την Παλέρμο

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς. Η Μπολόνια προηγήθηκε νωρίς 2-0, αλλά στο 69' αποβλήθηκε το αριστερό μπακ (Μασινά) και η Λάτσιο κατάφερε να πάρει ισοπαλία (2-2). Καλή εμφάνιση, δεν έχει ευθύνη για τα δύο γκολ που δέχτηκε η ομάδα του

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Είδε από τον πάγκο την ήττα από την Κάρπι

Γερμανία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Το πρωτάθλημα επιστρέφει 22 Ιανουαρίου στην Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Το πρωτάθλημα επιστρέφει 22 Ιανουαρίου στην Γερμανία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντόρτμουντ): Το πρωτάθλημα επιστρέφει 22 Ιανουαρίου στην Γερμανία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Το πρωτάθλημα επιστρέφει 22 Ιανουαρίου στην Γερμανία

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Στουτγκάρδη): Το πρωτάθλημα επιστρέφει 22 Ιανουαρίου στην Γερμανία

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Το πρωτάθλημα επιστρέφει 5 Φεβρουαρίου στην Β' κατηγορία της Γερμανίας

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Το πρωτάθλημα επιστρέφει 5 Φεβρουαρίου στην Β' κατηγορία της Γερμανίας

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Ξανά βασικός, με πέναλτι τον νίκησε η Νάιμεχεν και επικράτησε με 1-0

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Μπήκε στο 58ο λεπτό να ενισχύσει την άμυνα, καθώς είχε αποβληθεί στο 56' ο Λούκασεν (στόπερ). Τελικά άντεξε η Άλκμααρ και νίκησε 1-0 στην έδρα της Ρόντα

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Ονειρεμένο ντεμπούτο. Μπήκε αλλαγή στο 77' για την Γκενκ που έπαιζε με 10 παίκτες και στο 87' πέτυχε γκολάρα, χαρίζοντάς της τη νίκη με 2-1 επί της Ζούλτε Βάρεχεμ

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ράπιντ Βιέννης): Το πρωτάθλημα επιστρέφει τον Φεβρουάριο στην Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Το πρωτάθλημα επιστρέφει τον Φεβρουάριο στην Αυστρία

Ελβετία

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Το πρωτάθλημα επιστρέφει τον Φεβρουάριο στην Ελβετία

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ολοκληρώθηκε το φινλανδικό πρωτάθλημα (είχε 24 συμμετοχές)

Κίνα

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Shanghai Shenhua): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα στην Κίνα (είχε 23 συμμετοχές και ένα γκολ)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ο δεύτερος γύρος στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας ξεκινά στις 27 Ιανουαρίου

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Ο δεύτερος γύρος στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας ξεκινά στις 27 Ιανουαρίου

Κύπρος

Ο Αντώνης Ράνος έκανε ντεμπούτο στην Κύπρο με την φανέλα του Άρη, μπαίνοντας στο 55ο λεπτό και στο 95' ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά εκτός περιοχής! Ο 22άχρονος επιθετικός δόθηκε δανεικός στον Άρη Λεμεσού από την Ξάνθη.

Το πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΑΠΟΕΛ πέτυχε ο Γιάννης Γιαννιώτας (δανεικός από τον Ολυμπιακό). Διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στη νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της ΕΝΠ, για την οποία στην 11άδα ήταν οι Βαλλιάνος, Φροξυλιάς και Βασίλης Παπαδόπουλος.

Έπαιξαν 90 λεπτά οι Παναγόπουλος και Βασιλόγιαννης στην ήττα του Ερμή από τον Εθνικό (1-2), σε όλο το ματς έπαιξε και ο Λαμπρόπουλος για την Αγία Νάπα (ήττα με 1-7 από Ανόρθωση), ενώ δεν αγωνίστηκαν οι Παπουλής και Καντούτσης στο Απόλλων - Ομόνοια.

ΑΠΟΕΛ - ΕΝΠ 3-0

Άρης - Δόξα 1-1