ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Οι Έλληνες σκοράρουν και δέρνουν

Ο Καρέλης επέστρεψε με γκολ και ασίστ, ο Φετφατζίδης έφτασε τα 8 τέρματα, Βύντρα και Ταραλίδης πέτυχαν γκολάρες στην Κύπρο, ενώ οι Σιόβας και Κίτσιου αποβλήθηκαν για πρώτη φορά στην καριέρα τους (videos)

Η επιστροφή του Νίκου Καρέλη στην 11άδα της Γκενκ συνδυάστηκε με ένα γκολ και μία ασίστ απ' τον διεθνή επιθετικό, ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής στις επιδόσεις των Ελλήνων του εξωτερικού για αυτήν την εβδομάδα.

Η αρχή είχε γίνει την Πέμπτη με το 8ο γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη στο πρωτάθλημα, ενώ πανέμορφα γκολ πέτυχαν στην Κύπρο οι Λουκάς Βύντρα και Γιάννης Ταραλίδης.

Την προηγούμενη εβδομάδα ο Κυριάκος Παπαδόπουλος είχε αποβληθεί μετά από 11 κίτρινες κάρτες, αλλά αυτήν την εβδομάδα είχαμε δυο ελληνικές αποβολές. Ο Δημήτρης Σιόβας και ο Στέλιος Κίτσιου πήραν κόκκινη κάρτα για πρώτη φορά στην καριέρα τους!

Ντεμπούτο έκανε ο Γιώργος Κουτρουμπής για την Σταντάρ Λιέγης, σε ματς... θρίλερ και μάλιστα είχε παρτενέρ τον Κωνσταντίνο Λαΐφη τα τελευταία λεπτά, ενώ για πρώτη φορά βασικός ήταν ο Μπάμπης Λυκογιάννης με την Μπολόνια.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα...

Αγγλία

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός 18άδας

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Εκτός 18άδας

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Για πέμπτο σερί ματς βασικός (4 στο πρωτάθλημα, ένα στο κύπελλο), δέχτηκε δύο γκολ στην έδρα της Γουέστ Χαμ (2-0)

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Για 16η φορά στην 11άδα (18η συμμετοχή), για 15η έπαιξε σε όλο το ματς. Ξανά αριστερά στην τριάδα της άμυνας (αριστερό μπακ-χαφ ο Ζέεχελααρ)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 61 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' τη Χαλ (0-2)

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Ήταν βασικός (αριστερό μπακ) και έπαιξε σε όλο το ματς με την Χέρτα. Εντός έδρας ήττα με 0-2 και κακή εμφάνιση από όλους

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Τιμωρημένος

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι / 2. Bundesliga): Μπήκε στο 70ό λεπτό στο 0-0 με τη Νυρεμβέργη

Λεβερκούζεν - Χέρτα 0-2

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός για 18η φορά, νίκη με 5-2 επί της Μπενεβέντο, αλλά όχι καλή εμφάνιση. Γενικά η Ρόμα έχει αμυντικά προβλήματα. Δέχτηκε δύο γκολ στην έδρα της απ' τη χειρότερη ομάδα της Serie A

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Μπήκε στο 72ο στην ήττα απ' την Ίντερ, καθώς στο 68' είχε αποβληθεί ο Εμπάιγ

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Για πρώτη φορά στην 11άδα, έπαιξε μέχρι το 62' στο 0-0 με τη Σασουόλο

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Έιμπαρ, αποβλήθηκε στο 84' με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνη προβολή. Αυτή ήταν η πρώτη αποβολή στην καριέρα του, ενώ η ομάδα του δέχτηκε γκολ στο 94' και ηττήθηκε (0-1)

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ' τη Γρανάδα

Λεγανές - Έιμπαρ 0-1

Γρανάδα - Βαγιαδολίδ 1-0

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός για 15η φορά, η ομάδα του δεν δέχτηκε γκολ (0-0 με τη Φένλο), ενώ ο 21άχρονος κεντρικός αμυντικός έπαιξε 90 λεπτά

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 21η φορά βασικός (22η συμμετοχή), για 18η φορά έπαιξε σε όλο το ματς με τη Χεράκλες, η οποία επικράτησε 1-0

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 82ο λεπτό, στην εκτός έδρας νίκη επί της Πορτιμονένσε (1-3)

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Μπήκε στο 75ο λεπτό στην ήττα απ' τη Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα (2-0)

Πορτιμονένσε - Μπενφίκα 1-3

Σπόρτινγκ - Φεϊρένσε 2-0

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Επέστρεψε στην 11άδα με γκολ και ασίστ! Άνοιξε το σκορ στο 17', έκανε ασίστ για το 2-1 στο 57' και η ομάδα του νίκησε 3-1 τη Ζούλτε Βάρεχεμ. Αντικαταστάθηκε στο 84'

Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Έκανε ντεμπούτο στο βελγικό πρωτάθλημα και μάλιστα ως βασικός, με τον Λαΐφη να πηγαίνει στον πάγκο. Έπαιξε σε όλο ματς, απ' το 75' με παρτενέρ στην άμυνα τον Κύπριο. Η Σταντάρ νίκησε 4-3 τη Μουσκρόν σε ένα ματς με φινάλε... θρίλερ

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Έπαιξε και αυτός στο θρίλερ της Λιέγης, καθώς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 82'

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Για 26η φορά βασικός στην 26η αγωνιστική (δεν έχει χάσει λεπτό), στο 1-1 με τη Λόκερεν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Έμεινε στον πάγκο

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Ήταν βασικός για 20ή φορά, αποβλήθηκε στο 50' με 2η κίτρινη κάρτα, στην ήττα απ' τη Γάνδη (3-0). Ήταν η πρώτη αποβολή που δέχεται στην καριέρα του σε συλλογικό επίπεδο (έχει δεχτεί και σε Ελλάδα - Τουρκία U21)

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Έμεινε στον πάγκο

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός 18άδας

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Μπήκε στο 87ο λεπτό αντί του Σεβαλιέ, ο οποίος είχε 3 γκολ και μία ασίστ στο 4-0 επί της Άντβερπ

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Εκτός 18άδας

Γκενκ - Ζούλτε Βάρεχεμ 3-1

Σταντάρ Λιέγης - Μουσκρόν 4-3

Γάνδη - Σιντ-Τρούιντεν 3-0

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' την Κόνιασπορ

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Εκτός αποστολής

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός και έπαιξε 88 λεπτά στη νίκη επί της Ντενίζλισπορ (1-0)

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Για 9η φορά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς στη νίκη επί της Ερζούρουμσπορ

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Έπαιξε σε όλο το ματς στην εκτός έδρας ήττα απ' την Ιστάνμπουλσπορ

Αλάνιασπορ - Κόνιασπορ 1-2

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς και η ομάδα του νίκησε 5-0 στην έδρα της Τσιμπάλια

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ήταν για τρίτη φορά βασικός και έπαιξε 82 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα απ' την Αντμίρα (2-1)

Αντμίρα - Ραπίντ 2-1

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Μάρτιο

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Την Πέμπτη σκόραρε με πέναλτι (8ο γκολ στο πρωτάθλημα), ενώ την Δευτέρα έμεινε στον πάγκο στο ματς του Champions League με την Τράκτορ Σάζι στο Ιράν

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 με την Αλ-Ιτιφάκ

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Kansas City FC): Το πρωτάθλημα ξεκινά στις 5/3

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Ήταν βασικός για 13η φορά και αγωνίστηκε σε όλο το ματς, στην εκτός έδρας νίκη επί της Melbourne Victory (1-2)

Melbourne Victory - Brisbane Roar 1-2

Κύπρος

Ο Λουκάς Βύντρα πέτυχε ένα φανταστικό γκολ (γυριστό σουτ στην κίνηση), το πρώτο του φέτος, ανοίγοντας τον δρόμο της νίκης για την Ομόνοια κόντρα στον Άρη (3-0), ενώ με απευθείας εκτέλεση φάουλ σκόραρε ο Γιάννης Ταραλίδης, ανοίγοντας και αυτός το σκορ για τη νίκη του Έρμη επί της Νέας Σαλαμίνας (2-1)

Ομόνοια - Άρης 3-0

Ερμής - Νέα Σαλαμίνα 2-1

photos: sport.be / az.nl