ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Mavropanos και Διαμα-Τάτος

Arsenal's Henrikh Mkhitaryan celebrates with teammates after scoring his side's opening goal during the English Premier League soccer match between Manchester United and Arsenal at the Old Trafford stadium in Manchester, England, Sunday, April 29, 2018. (AP Photo/Rui Vieira) AP PHOTO/RUI VIEIRA

Ο Μαυροπάνος έκανε ντεμπούτο με την Άρσεναλ στο "Old Trafford" και έγινε... Mavropanos, ενώ πανέμορφα γκολ πέτυχαν οι Διαμαντάκος και Τάτος. Κράτησαν το "μηδέν" οι Καπίνο και Ταμπάκης (videos)

Το κεντρικό πρόσωπο όσον αφορά στους Έλληνες του εξωτερικού αυτήν την εβδομάδα είναι ο Ντίνος Μαυροπάνος, καθώς ο 20άχρονος κεντρικός αμυντικός έκανε ντεμπούτο με την Άρσεναλ και μάλιστα ως βασικός κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Old Trafford".

Πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, ενώ πανέμορφα τέρματα πέτυχαν οι Δημήτρης Διαμαντάκος στη Γερμανία και Ανδρέας Τάτος στην Τουρκία.

Γκολ και ασίστ είχε ο Κώστας Σταυροθανασόπουλος στη Σουηδία, ενώ για δεύτερη σερί αγωνιστική δεν δέχτηκε γκολ ο Στέφανος Καπίνο στην Championship και για τρίτη φορά σε επτά αγωνιστικές το κατόρθωσε ο Αλέξανδρος Ταμπάκης στις ΗΠΑ.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα...

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Στην 32η πρώτη αγωνιστική έκανε την 29η συμμετοχή, την 27η ως βασικός, ενώ για 24η φορά έπαιξε σε όλο το ματς. Ήταν ο καλύτερος της αμυντικής γραμμής της Ντόρτμουντ στο 1-1 με τη Βέρντερ στη Βρέμη (μαζί με τους Γκέτσε και Βάιγκλ γενικά οι καλύτεροι της ομάδας)

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Ξανά βασικός, αυτήν την φορά ήταν αριστερό στόπερ στην τριάδα, έπαιξε σε όλο το ματς, στην εντός ήττα απ' την Στουτγκάρδη (0-1)

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Είχαμε ελληνικό... εμφύλιο για λίγα λεπτά, καθώς μπήκε ως αλλαγή στο Λεβερκούζεν στο 86ο λεπτό αντί του Μάριο Γκόμεθ

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Έπαιξε ξανά σε όλο το ματς, με το Αμβούργο να επικρατεί 3-1 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ και να ελπίζει σε παραμονή

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι / 2. Bundesliga): Ήταν βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 3-0 επί της Γκρόιτερ Φιρτ και ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό. Ήταν το πρώτο του γκολ με τη νέα του ομάδα, ενώ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο σουτ στην κίνηση, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ

Το γκολ του Διαμαντάκου...

Βέρντερ - Ντόρτμουντ 1-1

Βόλφσμπουργκ - Αμβούργο 1-3

Λεβερκούζεν - Στουτγκάρδη 0-1

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ο Ντι Φραντσέσκο ήθελε να τον ξεκουράσει εν όψει της ρεβάνς με τη Λίβερπουλ για τα ημιτελικά του Champions League, αλλά τελικά μπήκε στο ματς στο 60', καθώς αποβλήθηκε ο Ζουάν Ζεζούς. Η Ρόμα νίκησε 4-1 την Κιέβο

Αγγλία

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Έγινε ο 200ός παίκτης που κάνει ντεμπούτο υπό τις οδηγίες του Αρσέν Βενγκέρ στην Άρσεναλ. Έπαιξε αριστερό στόπερ, έχοντας δεξιά του τον Τσέιμπερς, αγωνίστηκε σε όλο το ματς και ήταν πολύ καλός κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Old Trafford". Πραγματικά πολύ καλός στις τοποθετήσεις του, ψύχραιμος με σωστές επιλογές και καλές πάσες. Δοκίμασε επιτυχημένα και μακρινές μπαλιές, χρησιμοποίησε για να κόψει και να πασάρει και το δεξί και το αριστερό πόδι, δείχνοντας σίγουρα πολύ καλά στοιχεία. Στο 50ό λεπτό μάλιστα με ένα τάκλιν του έκοψε τον Ρομελού Λουκακού, ο οποίος τραυματίστηκε στην φάση και αντικαταστάθηκε

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Τραυματίας

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Τότεναμ - Γουότφορντ την Δευτέρα στις 22:00

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Τότεναμ - Γουότφορντ την Δευτέρα στις 22:00

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Στέφανος Καπίνο (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Βασικός για τρίτη φορά, για δεύτερη σερί αγωνιστική δεν δέχτηκε γκολ (0-0 με την Μπρίστολ Σίτι)

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο, μεσοβδόμαδα είναι πετύχει το πρώτο του φετινό γκολ

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε 79 λεπτά

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ 2-1

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Μπήκε στο 81ο λεπτό στο ματς με την Αμιάν (1-1), αλλά τραυματίστηκε και ίσως δεν ξαναπαίξει φέτος

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Έμεινε στον πάγκο

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός για 22η φορά, έπαιξε 90 λεπτά στο "Santiago Bernabéu", στην ήττα απ' τη Ρεάλ (2-1)

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Έμεινε στον πάγκο

Ρεάλ - Λεγανές 2-1

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Αντικατέστησε τον Φέισα στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς με την Τοντέλα, η οποία νίκησε 3-2 στη Λισαβόνα!

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Έμεινε στον πάγκο

Μπενφίκα - Τοντέλα 2-3

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Ήταν βασικός και έπαιξε 70 λεπτά στην ισοπαλία με την Μπριζ (1-1)

Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά με παρτενέρ στο κέντρο της άμυνας τον Λαΐφη κα η Σταντάρ πήρε μεγάλη νίκη στη Γάνδη με 3-1

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Για 35η φορά έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του έχασε στις Βρυξέλλες απ' την Άντερλεχτ

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Μπήκε στο 80' στη νίκη επί της Λιρς (2-1)

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Τιμωρημένος

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Έμεινε στον πάγκο

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Ήταν βασικός και έπαιξε 80 λεπτά στο 4-1 επί της Οστάνδης

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Έπαιξε σε όλο το ματς στην εκτός έδρας ήττα απ' τη Λόιβεν (3-1)

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Υποβιβάστηκε η Μέχελεν στην κανονική περίοδο (τέλος η σεζόν δηλαδή)

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Έμεινε στον πάγκο

Γάνδη - Σταντάρ Λιέγης 1-3

Άντερλεχτ - Σαρλερουά 3-1

Γκενκ - Μπριζ 1-1

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός για 25η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς στο Άμστερνταμ (Άγιαξ - Άλκμααρ 3-0)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Τσβόλε (0-1)

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός για 27η φορά, για 26η έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του νίκησε 2-1 στην έδρα της Κάισερισπορ (έπαιξε στόπερ)

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Και αυτός έπαιξε 90 λεπτά

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Για 20ή φορά στην 11άδα, έπαιξε 81 λεπτά στην ήττα απ' την Γκιρέσουνσπορ (2-1)

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός, έπαιξε 76 λεπτά στην ήττα απ' τη Ρίζεσπορ

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Ξανά βασικός, για δεύτερη σερί αγωνιστική πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ! Έφτασε τα 7 τέρματα στη 2η κατηγορία της Τουρκίας, ενώ η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της Ερζούρουμσπορ (4-1)

Ερζούρουμσπορ - Ελάζιγκσπορ 4-1

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με τη Σλάβεν

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Εκτός 18άδας

Σλάβεν - Χάιντουκ 0-0

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Επέστρεψε από τιμωρία και έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη επί της Ρος Κάουντι (2-0)

Χάμιλτον - Ρος Κάουντι 2-0

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Εκτός αποστολής

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής

Σωκράτης Φυτανίδης (Γκαζ Μετάν Μέντιας): Ξανά βασικός, έπαιξε 90' στη νίκη με 2-1 επί της Μποτοσάνι

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα νίκη επί της Μπρομαποϊκάρνα (0-4)

Κώστας Σταυροθανασόπουλος (Φρέι / Superettan): Σκόραρε στο 1ο λεπτό, έκανε ασίστ στο 19ο και η Φρέι προηγήθηκε 2-0, αλλά ηττήθηκε στην έδρα της με 2-3 απ' τη Βάρμπεργκ (έπαιξε σε όλο το ματς, ήταν το 2ο γκολ του στην 3η του συμμετοχή)

Το γκολ και η ασίστ του Σταυροθανασόπουλου

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Εκτός 18άδας

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Εκτός 18άδας

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα απ' την Ούιπεστ (1-0)

Ούιπεστ - Ντιόσγκιορ 1-0

Λευκορωσία

Γιάννης Κάργας (Ντινάμο Μπρεστ): Βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στο 3-3 με την Μινσκ

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (North Carolina / USL): Για τρίτη φορά στην έβδομη συμμετοχή του κράτησε το "μηδέν" και η ομάδα του νίκησε 3-0 την Penn

North Carolina - Penn 3-0

Κύπρος

Ο Ταραλίδης σκόραρε για 5η φορά φέτος, στη νίκη της στην έδρα της Δόξας με 3-2, ενώ βασικός ήταν και ο Αραμπατζής. Βασικός και ο Γιάννης Παπαδόπουλος για τη Νέα Σαλαμίνα (3-0 τον Ολυμπιακό), έμεινε στον πάγκο ο Βούρος στη νίκη του ΑΠΟΕΛ επί του Απόλλωνα, για τον οποίο έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο ο Παπουλής

Δόξα - Ερμής 2-3