ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Γκολ ο Βέλλιος, γκολάρα ο Λυκογιάννης

Ο Λυκογιάννης πέτυχε γκολάρα με φάουλ, ο Βέλλιος σκόραρε για 6η φορά, ο Μόρας αποθεώθηκε στη Βερόνα και ο Λάμπρου δεν δέχτηκε γκολ για 2η σερί αγωνιστική (videos)

Πρόσωπο της εβδομάδας για τους Έλληνες του εξωτερικού είναι ο Μπάμπης Λυκογιάννης, καθώς πέτυχε τρομερό γκολ με εκτέλεση φάουλ και μάλιστα σε σπουδαία νίκη της Στουρμ Γκρατς επί της Ραπίντ στη Βιέννη.

Ο Απόστολος Βέλλιος σκόραρε για 6η φορά για τη Νότιγχαμ Φόρεστ, ο Βαγγέλης Μόρας αποθεώθηκε στη Βερόνα από τους οπαδούς της πρώην ομάδας του, ενώ ο Κώστας Λάμπρου για δεύτερη σερί αγωνιστική δεν δέχτηκε γκολ.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Επέστρεψε στην 11άδα μετά την τιμωρία του και πήρε και 6η κίτρινη κάρτα. Έπαιξε μέχρι το 56', όταν και αντικαταστάθηκε για να γίνει επιθετικότερη η ομάδα του (ήττα 0-1 από την Στόουκ)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Επέστρεψε στην 11άδα, ισοφάρισε 2-2 στο 24' και τελικά η ομάδα του νίκησε 5-2 στην έδρα της Μπάρνσλεϊ. Έπαιξε μέχρι το 71', ενώ αυτό ήταν το 6ο του φετινό γκολ

Ισπανία

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Μπήκε στο 68ο λεπτό, η Ρεάλ ΙΙ ηττήθηκε από την San Sebastián de los Reyes (2-1)

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Και στην 14η αγωνιστική βασικός, για 4η φορά φέτος κράτησε το "μηδέν" και μάλιστα δεύτερη σερί, έτσι η Βίλεμ νίκησε 1-0 στην έδρα των Γκόου Αχέντ Ιγκλς

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Μπήκε στο 78ο λεπτό, η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της από την Χρόνινχεν (0-4)

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Ήταν στον πάγκο της 1ης ομάδας

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Ήταν βασικός για την Άλκμααρ ΙΙ στη νίκη επί της Λίντεν (2-0) και έπαιξε 46 λεπτά

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός για 16η φορά στην 16η αγωνιστική, για 15η φορά έπαιξε σε όλο το ματς και μάλιστα πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ! Η ομάδα του νίκησε 2-1 την Ραπίντ στη Βιέννη και ο Λυκογιάννης άνοιξε το σκορ στο 10' με φανταστική εκτέλεση φάουλ

Η γκολάρα του Λυκογιάννη...

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έμεινε εκτός αποστολής για να προφυλαχθεί, η Ρόμα νίκησε 3-2 την Πεσκάρα

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ήταν ξανά στην 11άδα (έπαιξε 90 λεπτά), η Μπολόνια ηττήθηκε στην έδρα της από την Αταλάντα (0-2)

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Και στην 14η αγωνιστική ήταν βασικός, δέχτηκε δύο γκολ, το πρώτο με πέναλτι που έκανε ο ίδιος και το δεύτερο με φοβερό "τακουνάκι" του Σάου (νίκη της Κάλιαρι με 2-1)

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Εκτός αποστολής

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Ξανά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς, αλλά ο Πατσίνι σκόραρε για 13η φορά και η Βερόνα νίκησε 1-0 την Μπάρι. Ο Μόρας αποθεώθηκε από τους οπαδούς της πρώην ομάδας του

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Σαλερνιτάνα - Προ Βερτσέλι τη Δευτέρα στις 21:30

Γιώργος Μακρής (Πίζα / Serie B): Εκτός αποστολής

Κάλιαρι - Ουντινέζε 2-1

Μπολόνια - Αταλάντα 0-2

Η αποθέωση του Μόρα στη Βερόνα...

Γύρισε ως αντίπαλος και αποθεώθηκε ο Μόρας

Γερμανία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός για 12η φορά στην 12η αγωνιστική, έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με την Κολωνία

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Εκτός αποστολής

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν βασικός με παρτενέρ στον Γκίντερ, αμφότεροι είχαν προβλήματα στην Φρανκφούρτη και η Άιντραχτ νίκησε 2-1

Θάνος Πέτσος (Βέρντερ): Για δεύτερη φορά στην 11άδα, αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο (2-2 στο Αμβούργο)

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Έπαιξε 90 λεπτά στο Κάιζερσλαουτερν, δεν σκόραρε, όπως και κανείς στο ματς (0-0)

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Εκτός αποστολής

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Και πάλι ήταν βασικός και πάλι έπαιξε σε όλο το ματς, η Λόκερεν νίκησε 1-0 την Σιντ-Τρούιντεν

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ήταν βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο (νίκη 1-0 επί της Βάασλαντ-Μπέβερεν)

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Για 7η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς, όμως η ομάδα του δέχτηκε 3 γκολ (3-0 η Γάνδη)

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Μπήκε στο 84ο λεπτό

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Ξανά βασικός, έπαιξε σε όλον το εφιάλτη με την Μπριζ (6-1)

Γάνδη - Κόρτραϊκ 3-0

Βάασλαντ-Μπέβερεν - Σαρλερουά 0-1

Λόκερεν - Σιντ-Τρούιντεν 1-0

Μπριζ - Μέχελεν 6-1

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μπήκε στο 84ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα από την Βασιλεία (1-2)

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Η Χάμιλτον πήρε ισοπαλία στην έδρα της Ρος Κάουντι, με την Σαρρή και στο 14ο ματς της ομάδας του να είναι βασικός και να παίζει για 14ο 90άλεπτο

Ρος Κάουντι - Χάμιλτον 1-1

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Ήταν βασικός για 9η φορά και έπαιξε για 6η φορά σε όλο το ματς. Η ομάδα του νίκησε 2-0 την Ίντερ Ζάπρεσιτς

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Εκτός αποστολής

Χρήστος Κοντοχρήστος (Μοντάνα): Βασικός για 9η φορά, αγωνίστηκε σε όλο το ματς, η ομάδα του ηττήθηκε από την Τσέρνο Μόρε Βάρνα (0-2)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ξανά στην 11άδα, αγωνίστηκε μέχρι το 46', η ομάδα του ηττήθηκε 1-2 από την Αλ-Χιλάλ