ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ελληνικές γκολάρες

Γκολάρες από Βέλλιο και Σταφυλίδη, σκόραραν και οι Κολοβός, Χολέμπας. Ασίστ από τον Νίνη, δεν δέχτηκε γκολ ο Καρνέζης στο Μιλάνο, ντεμπούτο για Τοροσίδη, Ταχτσίδη, Μαυρία και Πέτσο (videos)

Τέσσερα τα ελληνικά γκολ στο εξωτερικό το Σαββατοκύριακο που πέρασε, με τους Απόστολο Βέλλιο, Κώστα Σταφυλίδη, Δημήτρη Κολοβό και Χοσέ Χολέμπας να σκοράρουν. (Την Δευτέρα προστέθηκαν και τα δύο γκολ του Καραμάνου)

Το πρώτο γκολ του Βέλλιου με τη Νότιγχαμ Φόρεστ ήταν ΓΚΟΛΑΡΑ, όπως και αυτό του Σταφυλίδη (το 2ο στο 2016), ο οποίος με τρομερή εκτέλεση φάουλ χάρισε στην Άουγκσμπουργκ το "διπλό" στην Βρέμη.

Ο Κολοβός "άνοιξε λογαριασμό" στο Βέλγιο με την Μέχελεν, ενώ ο Χολέμπας σκόραρε στην ματσάρα του "Ολυμπιακού Σταδίου" του Λονδίνου, βάζοντας το πρώτο του γκολ με την Γουότφορντ. Ίσως θυμάστε κάποτε ένα γκολ του, αλλά τελικά είχε χρεωθεί αυτογκόλ.

Ο Νίνης έκανε ασίστ στην έδρα της Άντερλεχτ και ο Ορέστης Καρνέζης δεν δέχτηκε γκολ από τη Μίλαν στο "Σαν Σίρο", ενώ ντεμπούτο έκαναν οι Τοροσίδης, Ταχτσίδης, Μαυρίας και Πέτσος.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Στο 63' διαμόρφωσε το τελικό Γουέστ Χαμ - Γουότφορντ 2-4, στο τρομερό ματς του Λονδίνου. Έπαιξε 90 λεπτά και αυτό ήταν το παρθενικό του γκολ με την Γουότφορντ και πρώτο του μετά την γκολάρα στην Ίντερ (4-2, 30/11/2014)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έπαιξε σε όλο το ματς και πέτυχε το παρθενικό του γκολ με τη νέα του ομάδα. Με τρομερό σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ

Γουέστ Χαμ - Γουότφορντ 2-4

Άστον Βίλα - Νότιγχαμ Φόρεστ 2-2

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 82' αντί του Σάλβιο στην εκτός έδρας νίκη επί της Αρόουκα

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Για πρώτη φορά βασικός το βράδυ της Δευτέρας και πέτυχε δύο γκολ ο 25άχρονος επιθετικός, οδηγώντας την ομάδα του σε νίκη με 2-1 επί της Τοντέλα

Φεϊρένσε - Τοντέλα 2-1

Ισπανία

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Δεν ήταν στην 18άδα

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Και στην 5η αγωνιστική βασικός, δέχτηκε δύο γκολ, 2-0 η Άλκμααρ στο Ένσχεντε

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έμεινε στον πάγκο

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Έμεινε στον πάγκο

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Μπήκε στο 88ο λεπτό στην αναμέτρηση της Άλκμααρ ΙΙ με την Τρέφερς (0-0)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός και στο 5ο ματς της Άλκμααρ ΙΙ, έπαιξε 90 λεπτά

Άλκμααρ - Βίλεμ 2-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός με τον Ζουάν Ζεζούς παρτενέρ, έπαιξε φυσικά σε όλο το ματς με την Σαμπντόρια, με την άμυνα των "τζαροσόρι" να έχει προβλήματα (3-2)

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δεν δέχτηκε γκολ στο "Σαν Σίρο" από τη Μίλαν και η Ουντινέζε με ένα τυχερό γκολ πήρε το "διπλό"

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Έμεινε στον πάγκο

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Στην 11άδα της Μπολόνια στη νίκη με 2-1 επί της Κάλιαρι, καλή εμφάνιση στο κέντρο της άμυνας με παρτενέρ τον Γκασταλντέλο και νίκη με 2-1

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Μπήκε στο 76' και πραγματοποίησε το ντεμπούτο του

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Ντεμπούτο και για τον Ταχτσίδη με την Κάλιαρι, πέρασε στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης στην Μπολόνια

Γερμανία

Θάνος Πέτσος (Βέρντερ): Έκανε ντεμπούτο με την φανέλα της Βέρντερ στην Bundesliga, μπήκε στο 82' της αναμέτρησης με την Άουγκσμπουργκ

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Με τρομερή εκτέλεση φάουλ σκόραρε και χάρισε τη νίκη στην Άουγκσμπουργκ στην Βρέμη επί της Βέρντερ. Έπαιξε σε όλο το ματς και αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του στο 2016 (το πρώτο στις 6/2)

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ξανά βασικός με παρτενέρ τον Μαρκ Μπάρτα στο κέντρο της άμυνας, έχει ευθύνη στο γκολ του Κεϊτά, με το οποίο η Λειψία νίκησε 1-0

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Έπαιξε 90 λεπτά την βαριά ήττα από την Ουνιόν Βερολίνου (4-0)

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Μπήκε στο 59' και έκανε το ντεμπούτο του δίπλα στον Διαμαντάκο

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Έπαιξε 59 λεπτά στο 4-1 της Μπόχουμ U19 επί της Βούπερταλερ

Βέρντερ - Άουγκσμπουργκ 1-2

Λειψία - Ντόρτμουντ 1-0

Βέλγιο

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Εκτός 18άδας

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα της Βέστερλο από την Κόρτραϊκ (4-1)

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ήττα από την Άντερλεχτ (3-2), μπήκε στο 55' και στο 92' έκανε την ασίστ για το 2ο γκολ της ομάδας του

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα της Λόκερεν από την Γάνδη (3-0)

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Ο 23άχρονος μέσος πέτυχε το πρώτο του γκολ στο Βέλγιο. Έπαιξε σε όλο το ματς και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στη νίκη επί της Σιντ-Τρούιντεν

Μέχελεν - Σιντ-Τρούιντεν 2-0

Άντερλεχτ - Σαρλερουά 3-2

Κόρτραϊκ - Βέστερλο 4-1

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Η 7η αγωνιστική στην Αυστρία, η 7η συμμετοχή του Λυκογιάννη στην 11άδα. Έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 με την Ραπίντ Βιέννης

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Ήταν βασικός και αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο στη νίκη της Σιόν με 1-0 επί της Τουν

Σλοβακία

Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Βασικός στην ήττα της Σλόβαν (1-2) από την Σπάρτακ Μιγιάβα, έπαιξε σε όλο το ματς

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Για τρίτη φορά στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 με την Ίντερ Ζάπρεσιτς

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Για 20ή φορά στην 11άδα στην 21η αγωνιστική, έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 2-0 επί της Χέλσινγκμποργκ

Ουγγαρία

Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Εκτός 18άδας

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και στην 5η αγωνιστική έπαιξε για 90 λεπτά, η ομάδα του έχασε στην έδρα της Χαρτς (3-1)

Χαρτς - Χάμιλτον 3-1

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Έμεινε στον πάγκο

Χρήστος Κοντοχρήστος (Μοντάνα): Εκτός 18άδας

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Την Παρασκευή μπήκε στο 70' στην ήττα από την Σεϊνέγιοεν, η ομάδα του παίζει και την Δευτέρα

Ιαπωνία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Júbilo Iwata): Η 11άδη συμμετοχή του στην 11άδα στην 11η αγωνιστική, έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα με 3-4 από την Vissel Kobe

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Εκτός 18άδας

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

ΗΠΑ

Γιώργος Σαμαράς (Rayo OKC / NASL): Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 3-2 επί της Jacksonville Armada

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Με τον Ταμπάκη ξανά στο τέρμα η Charleston Battery νίκησε 2-1 την Bethlehem Steel (έπαιξε βέβαια σε όλο το ματς)

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos / USL): Και αυτός στην 11άδα, η Rochester Rhinos αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την New York RB II

Κύπρος

Με δύο γκολ του Φώτη Παπουλή ο Απόλλων Λεμεσού νίκησε 4-0 την ΑΕ Ζακακίου, για την οποία έπαιξαν 90 λεπτά (όπως και ο Παπουλής) οι Σακελλαρίου και Πάγκαλος.

Σε όλο το ματς έπαιξε ο Γιαννιώτας στο 4-0 του ΑΠΟΕΛ στην έδρα της Νέας Σαλαμίνας, στην 11άδα της οποίας ήταν οι Σκοπελίτης και Τσαμπούρης.

Παντίδος και Μαραγκουδάκης ήταν βασικοί, ενώ ο Γιαννακόπουλος έμεινε στον πάγκο του Άρη στην εντός έδρας ήττα από την Ανόρθωση, ενώ για την Αναγέννηση ήταν βασικοί οι Μπαρμπούδης, Βλασόπουλος και Νατσιόπουλος (ήττα στην έδρα του Ερμή).

Η Καρμιώτισσα έχασε στην έδρα της ΑΕΚ, έχοντας βασικό τον Ταραλίδη, τον Σάλιακα να μπαίνει ως αλλαγή και τους Βασίλη Παπαδόπουλο, Πόζογλου, Τσολακίδη να μένουν στον πάγκο.

Στην αποτυχία της Ομόνοιας (1-1 με Δόξα) ήταν βασικοί οι Βύντρα, Δημήτρης Κωνσταντινίδης και Σοϊλέδης, ενώ μπήκε ως αλλαγή ο Παντελιάδης (πάγκο για την Δόξα ο Αρετάς).

ΑΕ Ζακακίου - Απόλλων Λεμεσού 0-4