ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Αβραάμ και Φετφατζίδης οδηγούν τους Έλληνες

Ο Γιάννης Φετφατζίδης πέτυχε γκολ για 4ο σερί ματς και ο Αβραάμ Παπαδόπουλος σκόραρε για 4η φορά στην Αυστραλία. Βρηκε δίχτυα και ο Βασιλόγιαννης, ασίστ ο Ρέτσος, 1η φορά βασικός ο Καρνέζης (videos)

Οι πιο φορμαρισμένοι Έλληνες του εξωτερικού είναι οι Γιάννης Φετφατζίδης και Αβραάμ Παπαδόπουλος, οι μόνοι που σκόραραν αυτήν την εβδομάδα, μαζί με τον Ανδρέα Βασιλόγιαννη στην Τουρκία.

Ο "Φέτφα" έχει 6 γκολ στο πρωτάθλημα, τώρα πέτυχε το πρώτο του στο κύπελλο με την Αλ-Αχλί και σκόραρε για 4η σερί συμμετοχή του!

Όσον αφορά στον Παπαδόπουλο, στην 10η συμμετοχή του στο πρωτάθλημα Αυστραλίας πέτυχε το 4ο γκολ του και μάλιστα είναι δεύτερος σκόρερ της Brisbane Roar, με πρώτο τον Μάσιμο Μακαρόνε που έχει 7 τέρματα.

Ο Ορέστης Καρνέζης ήταν για πρώτη φορά βασικός στην Premier League, o Παναγιώτης Ρέτσος έδωσε έτοιμο γκολ στον Λούκας Αλάριο, ενώ αυτογκόλ πέτυχε ο Δημήτρης Γούτας στο Βέλγιο.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός 18άδας

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Εκτός 18άδας

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός 18άδας

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Για πρώτη φορά βασικός στην Premier League, καθώς ο Εουρέλιο Γκόμες είχε ενοχλήσεις στη μέση. Έκανε καλή εμφάνιση ο Έλληνες πορτιέρε, αν και δέχτηκε δύο γκολ (νίκη της Λέστερ με 2-0), το ένα με πέναλτι του Βάρντι και το άλλο στις καθυστερήσεις απ' τον Μαχρέζ

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Για 10η φορά στην 11άδα, αγωνίστηκε σε όλο το ματς στην σπουδαία νίκη στην έδρα της Γουλβς (πρωτοπόρος) με 2-0

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με τη Χέρτα (1-1), αλλά δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Μπήκε στο 68ο λεπτό και στο 93' με εξαιρετική προσπάθεια από δεξιά έκανε την ασίστ για να διαμορφώσει το Λούκας Αλάριο το τελικό Χόφενχαϊμ - Λεβερκούζεν 1-4

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Ήταν για 9η φορά βασικός και αγωνίστηκε μέχρι το 51ο λεπτό στην ήττα απ' τη Μάιντς (3-2), αν και ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Για 18η φορά έπαιξε 90 λεπτά (στην 19η αγωνιστική), δεν έκανε όμως καλή εμφάνιση και η ομάδα ηττήθηκε 0-2 απ' την Κολωνία

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Μπόχουμ - Ντούισμπουργκ την Τρίτη στις 19:30

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Μπόχουμ - Ντούισμπουργκ την Τρίτη στις 19:30

Χόφενχαϊμ - Λεβερκούζεν 1-4

Χέρτα - Ντόρτμουντ 1-1

Μάιντς - Στουτγκάρδη 3-2

Αμβούργο - Κολωνία 0-2

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στο ντέρμπι με την Ίντερ, έπαιξε σε όλο το ματς, όμως δεν έκανε καλή εμφάνιση

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Μπήκε στο 87ο λεπτό στη νίκη επί της Μπενεβέντο με 3-0

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Υπέγραψε και είδε απ' την εξέδρα την ήττα απ' τη Μίλαν (1-2)

Μάριος Οικονόμου (Μπάρι / Serie B): Έμεινε στον πάγκο

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Ίντερ - Ρόμα 1-1

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 85' για να γίνει πιο επιθετική η ομάδα του, η οποία τελικά ισοφάρισε 2-2 στο 90' την Αλαβές

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Μπήκε στο 68ο λεπτό στη νίκη με 1-0 επί της Σεβίλλης ΙΙ

Αλαβές - Λεγανές 2-2

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έμεινε στον πάγκο

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 18η φορά στην 11άδα, αντικαταστάθηκε στο 68' και η ομάδα του ισοφάρισε στο 71' την Χρόνινχεν (1-1)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Εκτός 18άδας

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Εκτός δράσης λόγω προβλήματος υγείας

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Για 22η φορά βασικός στην 22η αγωνιστική (δεν έχει χάσει λεπτό), η Σαρλερουά νίκησε 2-0 τη Μουσκρόν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Ήταν βασικός για πρώτη φορά και έπαιξε 78' λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' τη Ζούλτε Βέρεχεμ (0-2)

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Ήταν βασικός για 12η σερί αγωνιστική, αλλά ήταν και άτυχος, καθώς στο 12' πέτυχε αυτογκόλ, με το οποίο άνοιξε το σκορ για την Βάασλαντ-Μπέβερεν, η οποία νίκησε 3-1

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Όπως και ο Γούτας, ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός 18άδας

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Επέστρεψε απ' τον δανεισμό του στην Όλεσουντ και μπήκε στο 85ο λεπτό στην αναμέτρηση με την Οστάνδη, η οποία νίκησε 2-1

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Και στο 3ο ματς του 2018 έπαιξε 90 λεπτά, η ομάδα του ισοφάρισε στις καθυστερήσεις την Ουνιόν Σεντ-Ζιλουάζ (1-1)

Βάασλαντ-Μπέβερεν - Σιντ-Τρούιντεν 3-1

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός (στόπερ) και έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ' την Κασίμπασα (3-2)

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Εκτός αποστολής

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός στην ήττα απ' την Αλτινορντού, αλλά αντικαταστάθηκε στο 25ο λεπτό λόγω ενός προβλήματος τραυματισμού

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός στην ήττα απ' την Γκαζισεχίρ Γκαζιαντέπ (3-0)

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Και αυτός έπαιξε σε όλο το ματς

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός, έπαιξε μέχρι το 71' και στο 64' έκανε το 4-0 (απο ασίστ του Κλέιτον), στη μεγάλη νίκη με 7-0 επί της Γκαζιάντεπσπορ. Ήταν το 3ο του γκολ στην 18η συμμετοχή του

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Φεβρουάριο

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Ήταν βασικός και έπαιξε 85' στο 0-0 με την Άσντοντ

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Εκτός αποστολής

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Φεβρουάριο

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Μάρτιο

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Φεβρουάριο

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Φεβρουάριο

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Φεβρουάριο

Νίκος Βέργος (Βάσας): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Φεβρουάριο

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Στο πρωτάθλημα έχει σκοράρει 6 φορές, ενώ πέτυχε και το πρώτο του γκολ στο κύπελλο, καθώς έκανε το 3-0 στη νίκη επί της Αλ-Ορουμπάχ (6-0). Ο Έλληνας επιτελικός μέσος έχει σκοράρει και στις 4 τελευταίες συμμετοχές του!

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Την Τετάρτη 24/1 παίζει η Αλ-Φεϊχά με την Αλ-Φατέχ για το κύπελλο

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Άνοιξε το σκορ στη νίκη με 3-2 επί της Perth Glory. Πρώτος σκόρερ της ομάδας είναι ο Μάσιμο Μακαρόνε με 7 γκολ και δεύτερος ο Αβραάμ με 4 γκολ (σε 10 συμμετοχές)!

Brisbane Roar - Perth Glory 3-2

Κύπρος

Ο Γιάννης Ταραλίδης άνοιξε το σκορ, ο Γιάννης Αραμπατζής δεν δέχτηκε γκολ και ο Ερμής νίκησε 4-0 τον Ολυμπακό, για τον οποίο ήταν βασικός ο Ζιαμπάρης.

Με τον Παπουλή να μπαίνει στο 73', ο Απόλλων νίκησε 1-0 στην έδρα του Άρη, για τον οποίο στην 11άδα ήταν οι Μουλόπουλος, Κούσας και Μαραγκουδάκης, ενώ ο Χριστόπουλος έβαλε στο 72' τον Πάνγκαλο.

Ο Δώνης έβαλε στο 86' τον Βούρο, στη νίκη του ΑΠΟΕΛ με 3-1 επί της ΑΕΚ, βασικός ήταν ο Γιάννης Παπαδόπουλος στο 3-0 της Νέας Σαλαμίνας επί της Πάφου, όπως και ο Λουκάς Βύντρα για την Ομόνοια που νίκησε 3-2 στην έδρα της ΑΕΛ.

Ερμής - Ολυμπιακός 4-0

Άρης - Απόλλων 0-1

ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ 3-1

Νέα Σαλαμίνα - Πάφος 3-0

ΑΕΛ - Ομόνοια 2-3