ΚΥΠΡΟΣ

Κορυφή στο φινάλε η ΑΕΛ

Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η ΑΕΛ νίκησε με 2-0 τη Νέα Σαλαμίνα και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας ματς παραπάνω από τους διώκτες της. (videos)

Με τον Μοντέιρο να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι στο 86ο λεπτό, η ΑΕΛ λυτρώθηκε κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα και με ένα δεύτερο γκολ από τον Καφού στις καθυστερήσεις, έφτασε στη νίκη με 2-0.

Με αυτό το τρίποντο ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με το ξεκίνημα του 2ου γύρου, προσπερνώντας τον ΑΠΟΕΛ, αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας, η Ανόρθωση νίκησε με 2-0 τον Εθνικό Άχνας κι έπιασε στην τρίτη θέση την Ομόνοια, ενώ με γκολ του Μιροσάβλιεβιτς στις καθυστερήσεις, ο Ολυμπιακός απέδρασε με 1-0 από την έδρα της Αναγέννησης Δερύνειας.

Λόγω των δημοτικών εκλογών του Σαββατοκύριακου, η 14η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με τέσσερα παιχνίδια.

ΑΕΛ: Ντέγκρα, Καρλίτος, Αϊρόσα, Καφού, Ντόσα Ζούνιορ, Μπεμπέ, Ντεντέ, Σίλας (62' Μοντέιρο), Πάρπας, Εντμάρ (77' Ανδρέου), Ενρίκε (22' Ονουάτσι)

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μίλιτς, Γκράιμς (22' Φωτίου), Μοντέστε (88' Γιαγκουδάκης), Μπενίτεθ, Γκαρσία, Ρόκε, Βουνκ, Λαμπρόπουλος, Γκρέι, Χατζηπαντελίδης, Ντίκσον (71' Βαν Τόρνουτ)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κοζάτσικ, Κόλιν, Σπρόκελ, Άντιτς, Ζανίσιο, Μαρκίνιος, Ανγκέλοφ (40' Κωνσταντίνου), Λαμπάν, Λαβόρδε, Ρονκάτο (87' Θεοδώρου), Οκκάς (80' Σιέλης)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Νουρεντινόσκι, Μαχλελής, Μαχράτζε, Βούκτσεβιτς, Μιλουτίνοβιτς (43' Σλίχτινγκ), Πινσέλι, Ηλία, Βαττής, Πογιατζής (65' Κεμπάτζε), Παβίτσεβιτς, Ιγκνάτοβ (88' Πιτσιλλίδης)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Μάστρου, Γιαννακού, Δημοσθένους, Σιαήλης, Γόγολος, Πινδώνης, Κυριάκου, Σοάρες (86' Μόγιο), Άλβιζ, Σιμούνοβιτς (80' Κολοκούδιας), Γιόλιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σέτκους, Ντουάρτε, Σόουζα, Τσίντι (66' Μιροσάβλιεβιτς), Καιάδο (83' Σωτηρίου), Κενμόν (89' Κουατά), Πολυκάρπου, Άμο, Παουλίνιο, Μπάιτς, Αουρέλιο