COPA AMERICA

Χατ-τρικ ο Μέσι, αλλά αυτόν δεν τον ξεπέρασε

Κι όμως, υπάρχει παίκτης της Αργεντινής που πέρασε από την Ελλάδα και έχει κάνει χατ-τρικ στο Copa America σε λιγότερο από τα 20 λεπτά του Λιονέλ Μέσι (VIDEOS).

Η Αργεντινή ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα απέναντι στον Παναμά, όμως επιθετικά είχε... μπουκώσει και έπρεπε να μπει στο 61ο λεπτό ο Λιονέλ Μέσι για να αλλάξει η εικόνα της.

Ο άσος της Μπαρτσελόνα πέτυχε τρία γκολ σε διάστημα 20 λεπτών και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0! Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σέρχιο Αγκουέρο στο 90' με κεφαλιά, ενώ ο Παναμάς έπαιζε με δέκα παίκτες από το 31ο λεπτό.

Το χατ-τρικ του Μέσι είναι ιστορικό, αφού το αμέσως προηγούμενο για την "αλμπισελέστε" ήταν πριν από 12 ολόκληρα χρόνια. Μάλιστα το είχε πετύχει ο Χαβιέρ Σαβιόλα σε διάστημα 16 λεπτών (64', 75', 79') στο εντυπωσιακό 6-1 της Αργεντινής απέναντι στο Εκουαδόρ.

Στον τελικό εκείνης της διοργάνωσης η Βραζιλία νίκησε την Αργεντινή στα πέναλτι με 4-2. Ας δούμε το χατ-τρικ του Σαβιόλα και εκείνο του Μέσι.