ΒΕΛΓΙΟ

"Πάγωσε" την Λιέγη ο Βέλλιος

Ο Απόστολος Βέλλιος σκόραρε στο 90' και χάρισε σπουδαία ισοπαλία με 2-2 στην Λιρς στο με την Σταντάρ μέσα στην Λιέγη. Πρώτο γκολ στο Βέλγιο και πρώτο μετά από σχεδόν 3 χρόνια (videos)

Με γκολ του Απόστολου Βέλλιου στο 90ό λεπτό η Λιρς πήρε βαθμό μέσα στην Λιέγη, με τον Έλληνα άσο να ισοφαρίζει σε 2-2 την Σταντάρ.

Αυτό είναι το πρώτο του γκολ στο Βέλγιο, ενώ γενικά είναι το πρώτο του γκολ έπειτα από σχεδόν τρία χρόνια, καθώς τελευταία φορά είχε σκοράρει στις 26 Νοεμβρίου 2011 για την Έβερτον στη νίκη με 2-0 στην έδρα της Μπόλτον.

Η Σταντάρ προηγήθηκε με 2-0 στο "Σλεσέν", με δύο γκολ του Γέλε Βαν Ντάμε, στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο ίδιος αποβλήθηκε στο 82' με το σκορ στο 1-2.

Ο Νγκαουά είχε μειώσει στο 68', η ομάδα του έμεινε με δέκα παίκτες στο 74' λόγω αποβολής του Λοσάδα, αλλά αφού αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία ο Βέλλιος τιμώρησε την Σταντάρ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έχοντας περάσει στο ματς τρία λεπτά πριν (87').

Βασικός για την Λόκερεν ήταν ο Γιώργος Γκαλίτσιος, η ομάδα του έφτασε κοντά σε σπουδαίο διπλό στην Γάνδη, αλλά ισοφαρίστηκε στο 91'.