ΒΕΛΓΙΟ

Γκολ ο Κολοβός, στην 2η θέση η Μέχελεν

Mechelen's Dimitros Kolovos scores a goal during the Jupiler Pro League match between KV Mechelen and STVV Sint-Truiden, in Mechelen, Saturday 10 September 2016, on the sixth day of the Belgian soccer championship. BELGA PHOTO JOHN THYS BELGA

Με τον Δημήτρη Κολοβό να διαμορφώνει το τελικό 2-0, η Μέχελεν επικράτησε της Σιντ-Τρούιντεν και ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας (videos)

Το πρώτο του γκολ στο βελγικό πρωτάθλημα πέτυχε ο Δημήτρης Κολοβός, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 στη νίκη της Μέχελεν επί της Σιντ-Τρούιντεν.

Ο Βερντιέ είχε ανοίξει το σκορ στο 11ο λεπτό, ο Έλληνας άσος ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς, ενώ η Μέχελεν ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Για 90 λεπτά έπαιξε και ο Μανιάς στην ήττα της Βέστερλο από την Κόρτραϊκ (4-1), για την οποία στον πάγκο έμειναν οι Παπάζογλου και Σηφάκης.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Βάασλαντ-Μπέβερεν - Μπριζ 1-0 (58' Σχάιβερς)

Σάββατο

Όιπεν - Οστάνδη 2-1 (50' Σιλά, 65' Οκάνσεϊ / 56' Ελ Γκανασί)

Κόρτραϊκ - Βέστερλο 4-1 (1' και 16' Σααντί, 44' και 51' Καζ / 86' Σχούερμανς)

Μέχελεν - Σιντ Τρούιντεν 2-0 (11' Βερντιέ, 80' Κολοβός)

Μουσκρόν - Ζούλτε Βάρεχεμ 1-5 (25' Φερμπέ / 6' και 54' Λεγ, 43' αυτ. Βάγκνερ, 46' Κορδάρο, 90' Νάσενς)